Gündem
Giriş Tarihi : 20-08-2021 02:53   Güncelleme : 20-08-2021 02:53

Zeytinburnu Belediyesi Zeytinburnu “Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi” Yenilenerek Hizmete Açıldı…

Zeytinburnu Belediyesi tarafından yeniden inşa edilen, hayvan barınma, ameliyathane ve araç sayısı iki katına çıkarılan Zeytinburnu Belediyesi Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi, yenilenerek törenle hizmete açıldı

Zeytinburnu Belediyesi Zeytinburnu “Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi” Yenilenerek Hizmete Açıldı…

Zeytinburnu Belediyesi tarafından yeniden inşa edilen, hayvan barınma, ameliyathane ve araç sayısı iki katına çıkarılan Zeytinburnu Belediyesi Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi, yenilenerek törenle hizmete açıldı.

Kazlıçeşme Mahallesi’nde gerçekleşen açılış töreninde konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Zeytinburnu Belediyesi tarafından yıkılıp yeniden yapılan bakımevinin kimsesiz canları ağırlamak için kapılarını yeniden açtığını söyledi.

ARISOY “ZEYTİNBURNU BELEDİYESİNİN CAN DOSTLARLA İLGİLİ HİZMETLERİNİN 2. VERSİYONUNU BAŞLATTIK.” 

Belediyenin vatandaşlardan gelen ihbarları değerlendirerek belediyedeki mevcut binanın yetersiz olduğu kararına vardıklarını dile getiren Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, bugün sahipsiz hayvanlarla ilgili çıtayı daha fazla yükseltme günü olduğunu ifade etti. Başkan Arısoy, şunları kaydetti: “Bugün Zeytinburnu Belediyesi‘nin can dostlarla ilgili hizmetlerinin ikinci versiyonunu başlattık.

Yeni bakımeviyle birlikte ameliyathane, yoğun bakım ünitesi, bakım odası ve araçların kapasitesi iki katına çıkarıldı. Burayı daha önce olmayan röntgen, kan analizi yapan cihazlar, ameliyathane, çoklu bakım odalarını yaparak önümüzdeki 20 yılın ihtiyacını karşılayacak hale getirdik. Ayrıca mevcutta bir olan araç sayımızı 2’ye çıkardık. Bu şu demek; bize gelen yaralı ve hasta can dostlarımıza yetişme hızımız 2 katına çıkacak. Eski binada 36 hayvanı misafir edebiliyorduk, şimdi yeni binada kapasitemiz 81’e çıktı.”

Sahipsiz hayvanlarla ilgili hizmet işlerinden tek başına belediyelerin altından kalkmasının mümkün olmadığını belirten Başkan Arısoy, “Bu geçici hayvan bakım evinde haftanın belli günlerinde ziyaret imkanı olacak ve buradan hayvan sahiplenmek isteyen komşularımıza ilk bakımlarına yapmış olarak hayvanları teslim edeceğiz. Ben bütün komşularıma hayvanları sahiplenmelerini bu vesileyle tavsiye ediyorum.” diye konuştu. 

“HAYVAN HAKLARI KANUNU DEVRİM NİTELİĞİNDE” 

AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar da, Meclis’te hayvan haklarıyla ilgili yürürlüğe giren kanunu anlattı.

Yaşar, şöyle konuştu: “Bu yasayla devrim niteliğinde hükümler geldi. En önemlisi konu hayvan mal değil can hükmünde olması oldu. Ben de bir hukukçuyum evveliyatında hayvan mal hükmündeydi, Hayvana karşı cürümler TCK’ya göre suç olarak düzenlenmemiş ve kabahatler kapsamındaydı. Bu yasayla yaptığımız en önemli değişiklik, ‘Hayvan bir can, hayvana karşı işlenen cürümler TCK kapsamında suç’ olarak düzenlendi. Belediyelere yükümlülük yüklendi ki hayvanseverlerimizin aslında en fazla istedikleri ve talep ettikleri buydu. Zeytinburnu Belediyesi‘nin diğer belediyelere öncülük edecek güzel bir hizmeti hayata geçirdiğini görüyorum. Bu hizmet diğer belediyelere de öncülük edecek.”

BİRUNİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ ADNAN YÜKSEL’E PLAKET TAKDİMİ… 

Açılış konuşmasının ardından Başkan Arısoy tarafından bakımevine katkılarından dolayı Biruni Üniversitesi Rektörü Adnan Yüksel‘e bir plaket takdim edildi. Bakımevinin açılışı AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turhan, AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer ArısoyBiruni Üniversitesi Rektörü Adnan Yüksel ve protokolün katılımıyla kurdele kesilerek gerçekleşti.

Böylelikle, kırık durumlarında anında teşhis koyulup müdahale edilirken, kan örnekleri doğru ve hızlı bir şekilde analiz edilerek tedavi sürecinde hızlı bir şekilde yol alınması sağlanacak.

Kedi ve köpek olarak ayrılan 2 adet ameliyathaneye sahip bakımevinde, 2 adet yoğun bakım ünitesi, 3 adet bakım odası, operasyon sonrası bakım için steril oda, yeni doğum yapan yavru kediler için yavrulu oda ve 2 adet hizmet aracı bulunuyor.

.