Teknoloji
Giriş Tarihi : 29-12-2021 17:39   Güncelleme : 29-12-2021 17:39

Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri’nden İTÜ’ye Birincilik

Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri’nden İTÜ’ye Birincilik

Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri’nden İTÜ’ye Birincilik

ÇEVKO Vakfı tarafından düzenlenen Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri’nde üniversitemiz ekibi “Ambalajda Önleme Uygulamaları” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı, 30’uncu kuruluş yılını kutladığı 2021’de, Yeşil Nokta Ödülleri’nin kapsamını Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri ile genişletti. 22 Aralık 2021 Çarşamba günü dijital ortamda gerçekleştirilen törende, bu yıl ilk kez verilen Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri’nin yanı sıra Yeşil Nokta Basın Ödülleri de sahiplerini buldu.

Başvuru ve değerlendirme sürecinin, internet sitesi üzerinden gerçekleştirildiği ödülde jüri iki aşamalı değerlendirme yaptı. Birinci değerlendirmede tüm başvurular başvuru dosyası üzerinden değerlendirildi ve finale kalan katılımcılar belirlendi. İkinci değerlendirme için finalistlerden sunum istendi.

Üniversitemiz İç Mimarlık Bölümü öğrencisi Beyza Nur Eraslan ve Endüstri Ürünleri Tasarımı öğrencisi Feyza Başak, yılbaşı döneminde satın alınan süslerle ambalaj atıklarını önleme ve ambalajların kutusunun geri kazanımını sağlamak için kutu yüzeylerini süse dönüştürecek tasarım fikirlerinden oluşan DIY Yılbaşı Süsleri projeleriyle “Ambalajda Önleme Uygulamaları” kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldular.

ÇEVKO Vakfı Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri’nin jüri başkanlığını, jüride Sürdürülebilirlik Kurumsal İletişim Sanayi Temsilcisi olarak yer alan Procter & Gamble Türkiye-Kafkasya ve Orta Asya Medya Direktörü Nesli Kılıçal üstlendi. Diğer jüri üyeleri ise, CarrefourSA İSG, Kalite Güvence, Çevre, Sürdürülebilirlik Grup Müdürü Tayfun Akusta (Atık Yönetimi Sanayi Temsilcisi), Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri EnstİTÜsü Öğretim Üyesi Dr. İrem Daloğlu Çetinkaya, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülname Turan, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya-Metalurji Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürbüz Güneş, Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gül Tekin Temur Aslan ve Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Canan Acar oldular.