Eğitim
Giriş Tarihi : 03-10-2021 00:35   Güncelleme : 03-10-2021 00:35

YEP’in Desteklediği DRONOS, Teknofest’ten Ödülle Döndü

Desteklemekten gurur duyduğumuz insansız hava aracı (İHA) takımımız DRONOS, TEKNOFEST kapsamında düzenlenen ve tüm dünyadan 249 takımın yarıştığı Uluslararası İHA yarışmasında ödülle döndü

YEP’in Desteklediği DRONOS, Teknofest’ten Ödülle Döndü

Desteklemekten gurur duyduğumuz insansız hava aracı (İHA) takımımız DRONOS, TEKNOFEST kapsamında düzenlenen ve tüm dünyadan 249 takımın yarıştığı Uluslararası İHA yarışmasında ödülle döndü. 

TÜBİTAK tarafından desteklenen Uluslararası İHA yarışmasında bu yılın teması, itfaiyenin ulaşmakta zorluk yaşadığı yangınlara ön müdahaleyi hızlı ve otonom yapabilen insansız hava araçları geliştirmek oldu. Bu kapsamda verilen otonom su alma ve tahliye etme görevlerini başarıyla yerine getiren İHA takımımız DRONOS, 249 takımın arasından sıyrılarak mansiyon ödülü almaya hak kazandı.

Endüstriyel Tasarım Bölümü 1. sınıf öğrencimiz Ahmet Burhan Yaman’ın takım kaptanı olduğu DRONOS ekibinin tasarladığı İHA, üzerinde bulunan hassas konumlama aygıtları ve görüntü işleme sistemleri sayesinde konumu belirli olan bir su havuzundan su ikmali yapma yeteneğine sahip. Yangını otonom olarak tespit edebilen araç, suyu kırmızı bölgeye tahliye ederek ön müdahale yapmayı sağlıyor. 

Ekibimizin başarısını paylaşmaktan gurur duyuyoruz.