Eğitim
Giriş Tarihi : 28-12-2021 11:31   Güncelleme : 28-12-2021 11:31

WARNING: Ortaya Çıkan Siber Saldırılara Karşı Savunma Kapsamlı Bir Siber İstihbarat Platformu #KHAStaAraştırıyoruz

WARNING: Ortaya Çıkan Siber Saldırılara Karşı Savunma Kapsamlı Bir Siber İstihbarat Platformu #KHAStaAraştırıyoruz

WARNING: Ortaya Çıkan Siber Saldırılara Karşı Savunma Kapsamlı Bir Siber İstihbarat Platformu #KHAStaAraştırıyoruz

KHAS Siber Güvenlik ve Kritik Altyapı Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi (KHAS_CCIP) Müdürü Prof. Dr. Hasan Dağ’ın yürütücülüğünü üstlendiği ‘WARNING’ kod adlı araştırma projesi, son teknoloji yaklaşımlarla yapay zekaya dayalı siber tehditleri tespit edip analiz sonuçları ortaya koyabilen bütüncül bir siber güvenlik platformu tasarlayıp sunuyor.

 

Siber güvenlik günlük hayatımızda giderek daha büyük bir önem kazanıyor. Bununla birlikte “karşılıklı bağlılık” seviyesi zafiyetleri de eşzamanlı olarak artıyor ve bu artış her yapı ve sistemi siber saldırılara karşı daha savunmasız ve istismar edilebilir hale getiriyor.

Siber güvenlik araştırma ve uygulamalarına geleneksel olmayan ve makine öğrenmesi, büyük veri, yapay zeka temelli yenilikçi yaklaşımlar kazandırmayı hedefleyen KHAS Siber Güvenlik ve Kritik Altyapı Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi (KHAS_CCIP), siber güvenliğin en “zayıf halkası” olan insan gücünün yetiştirilmesine de büyük önem atfediyor. Disiplinlerarası çalışmalar yürüten KHAS_CCIP ekibi, Prof.

Hasan Dağ’ın yürütücülüğünde önemli bir araştırma projesine imza atıyor.

TÜBİTAK-QNRF (Katar Ulusal Araştırma Fonu) İkili İşbirliği Projesi kapsamında destek almaya hak kazanan “Ortaya Çıkan Siber Saldırılara Karşı Savunma Kapsamlı Bir Siber İstihbarat Platformu” (WARNING: A Defence in-depth Cyber Intelligence Platform to Defend Against Emerging Cyber Attacks) başlıklı proje 15 Eylül 2018-4 Mayıs 2021 tarihleri arasında yürütüldü. Proje çağrısına Türkiye’den UITSEC International’ın konsorsiyum liderliğinde, KHAS ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi birlikte başvurdu.

Projede KHAS, (UITSEC’ten projenin devredildiği) Intelprobe Firması, TOBB ETÜ ve Hamad Bin Khalifa Üniversitesi’nin çatısı altındaki Katar Bilgi İşlem Araştırma Enstitüsü ile Katar İçişleri Bakanlığı Teslimat ve Miras Yüksek Komitesi yer alıyordu. KHAS bu projede 1 proje yürütücüsü (Prof. Dr. Hasan Dağ), 2 doktora öğrencisi, 2 yüksek lisans öğrencisi ve 4 lisans öğrencisinden oluşan toplam 9 kişilik bir ekip ile temsil edildi.

Bu projenin öncelikli amacı, son teknoloji yaklaşımlarla yapay zekaya dayalı siber tehditleri tespit edip analiz sonuçları sunabilen bütüncül bir siber güvenlik platformunun tasarlanması ve sunulmasıydı.

İlgili yayınların listesi şöyle:

1. Çayır A., ​​Ünal U., Yenidoğan, İ., & Dağ, H. (2019). Kullanım Vaka Çalışması: Kaggle'da Microsoft Kötü Amaçlı Yazılım Tahmin Yarışması için Veri Bilimi Uygulaması. Bildiriler Kitabı, 98.

2. Demirkıran, F., Çayır, A., Ünal, U., & Dağ, H. (2020, Eylül). İnce ayarlanmış BERT dil modelini kullanarak web sitesi kategori sınıflandırması. 2020 yılında 5. Uluslararası Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Konferansı (UBMK) (s. 333-336). IEEE.

3. Çayır, A., Ünal, U., & Dağ, H. (2021). Dengesiz kötü amaçlı yazılım türü sınıflandırma görevi için Rastgele CapsNet orman modeli. Bilgisayarlar ve Güvenlik, 102, 102133.

.