Gündem
Giriş Tarihi : 12-10-2021 03:08   Güncelleme : 12-10-2021 03:08

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ ŞEF YAZAR ÖMÜR AKKOR’UN “ANADOLU’NUN BİNLERCE YILI” CANLI YEMEK SERGİSİ İSTANBULLULARI BULUŞTURDU

Binlerce yıldır Anadolu’da kullanılan mutfak aletleri ile Anadolu’nun enfes lezzetlerini aynı anda sunan “Anadolu’nun Binlerce Yılı” adlı canlı yemek sergisi, Üsküdar Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen’in katılımıyla düzenlenen açılış töreni ile başladı

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ ŞEF YAZAR ÖMÜR AKKOR’UN “ANADOLU’NUN BİNLERCE YILI” CANLI YEMEK SERGİSİ İSTANBULLULARI BULUŞTURDU

Binlerce yıldır Anadolu’da kullanılan mutfak aletleri ile Anadolu’nun enfes lezzetlerini aynı anda sunan “Anadolu’nun Binlerce Yılı” adlı canlı yemek sergisi, Üsküdar Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen’in katılımıyla düzenlenen açılış töreni ile başladı. Başarılı Şef ve Yazar Ömür Akkor, sergi sırasında katılımcıları, Anadolu’nun en eski mutfaklarına uzanan zaman yolculuğuna çıkarmayı sürdürecek. Sergi, İstanbulluları Anadolu’nun yeme- içme kültürü konusunda tüm yönleriyle bilgilendirecek.

Başkanımız serginin açılışında yaptığı konuşmada, “İstanbulluları Anadolu’nun lezzetli bir kültür yolculuğuna çıkarıyoruz. Tarih kitapları aracılığıyla tarihimiz hakkında çok sayıda bilgi edinebiliyoruz. Ama yemek kültürümüz sadece bir çorbadan ibaret değil. Bu kültürün arkasında binlerce yıllık bir geçmiş var. Buradan hareketle Şef Ömür Akkor’un öncülüğünde “Anadolu’nun Binlerce Yılı” adlı sergimiz ile tüm İstanbulluları, Anadolu’nun lezzetli kültür yolculuğuna çıkıyoruz. Anadolu’nun yemek kültürü konusunda çalışmalarıyla bu konuda öncü adımlar atan şefimiz, yazdığı kitapları, işlettiği mekânları, söyleşileriyle nadide çalışmalar yapıyor. Kendisi sergimizde hem yemek yapacak hem de Anadolu’nun mutfak tarihi hakkında bizi aydınlatacak. Üsküdar olarak biz de bu tür çalışmaların yanında olmaya, yeni alanlar açmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Gastronomi tarihini ve kültürünü kayıt altına aldığı nadide parçaları sergi aracılığıyla tanıtmaktan ve bu kültürün binlerce yıllık geçmişe sahip lezzetlerini gün yüzüne çıkarmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Şef, Yazar Ömür Akkor, “Üsküdar Belediyesi’nin girişimiyle Üsküdar’da başlayan sergimiz ile her kesimden insana ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Üsküdar Belediyesi’nin bu yöndeki girişimi sayesinde Anadolu’nun yitmeye yüz tutan lezzetleri yeniden hayat bulacak.” dedi.

11 Ekim Pazartesi günü basın tanıtımı yapılan sergimiz 12 Ekim Salı günü, gün boyu ziyaretçilerini ağırlayacak.