Gündem
Giriş Tarihi : 21-09-2021 19:49   Güncelleme : 21-09-2021 19:49

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ HAT SANATININ EN GÜZEL ÖRNEKLERİ ÜSKÜDAR’DA BULUŞTU

Üsküdar Belediyesi olarak hat sanatının en güzel örneklerini Gülnihal Gül Mamat & Özgün Hat Atölyesi Sergisi’nde bir araya getirdik

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ HAT SANATININ EN GÜZEL ÖRNEKLERİ ÜSKÜDAR’DA BULUŞTU

Üsküdar Belediyesi olarak hat sanatının en güzel örneklerini Gülnihal Gül Mamat & Özgün Hat Atölyesi Sergisi’nde bir araya getirdik. Başkanımız Hilmi Türkmen’in katılımıyla açılışını yaptığımız sergi, Gülnihal Gül Mamat koordinatörlüğünde yürütülen Hat Atölyesi’nin çalışmalarından oluşuyor. Sergide Kur’an-ı Kerim’in yazı tarzı, İslam’ın ilk yazı çeşidi olarak tanımlanan “Kûfi yazı”nın temel kaideleri, imla kuralları, kompozisyon, tasarım ve uygulamasıyla oluşan özgün hat tasarımları yer alıyor.

Gülnihal Gül Mamat’In yanı sıra Betül Türkan Kurtoğlu, Elif Betül Ersan, Erdinç Sezen, Esra Sucu, Funda Alaybeyi, Leyla Şen, Mesrur Yersel, Müzeyyen Uçkun, Nurten Anılmış, Şevval Betül Güran, Öznur Bayoğlu, Tuba Koç, Yasemin Keskin, Yeşim Karamık Jandar, Zehra Anılmış, Zehra Yıldız gibi hat sanatına gönül veren isimlerin eserlerinin buluştuğu sergi, özgün hat çalışmalarından önemli örneklerini İstanbullulara sunuyoruz. 17 Eylül tarihinde Üsküdar’da kapılarını açan sergimiz, 10 Ekim tarihine kadar sanatseverleri ağırlayacak.

Başkanı Hilmi Türkmen serginin açışlış konuşmasında, “Böylesi anlamlı bir sergiyi Üsküdarımıza, İstanbulumuza kazandırmanın onurunu yaşıyoruz. Sergimizde Kur’an-ı Kerim’in yazı tarzı, İslam’ın ilk yazı çeşidi olarak tanımlanan “Kûfi yazı”nın temel kaideleri, imla kuralları, kompozisyon, tasarım ve uygulamasıyla oluşan özgün hat tasarımları yer alıyor. Bu açıdan bizim için çok mübarek bir sergi anlamı taşıyor. Sergimiz ile dinimizin kültürel egelerini İstanbullulara sunuyoruz. Yeni nesil belediyemiz ile kültürüne sahip çıkıyor” dedi.