Gündem
Giriş Tarihi : 25-11-2021 19:22   Güncelleme : 25-11-2021 19:22

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ ENGELSİZ FİKİRLER ÇALIŞTAYI

ENGELSİZ FİKİRLER ÇALIŞTAYI

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ ENGELSİZ FİKİRLER ÇALIŞTAYI

Üsküdar Belediyesi olarak Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Fatıma Ana Şifa Vakfı işbirliğiyle engelli bireylerin toplumsal hayata eşit ve etkin katılımları konusunda gelecek fikirler ile farkındalığı artırmak amacıyla düzenlenen “Engelsiz Fikirler Çalıştayı”nın ikincisini 24 Kasım tarihinde Engelsiz Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirdik.

5 oturumda gerçekleşen çalıştaya konuşmacı olarak Profesör Doktor Mim Kemal Öke, Profesör Doktor Esra Macaroğlu Akgül, Öğretim Görevlisi Tuna Şahsuvaroğlu ve Diyetisyen Ahmet Akbulut ile ev sahibi olarak Üsküdar Belediye Başkan Yardımcımız Zekeriya Şanlıer katılım sağladı.

Ebeveynler, özel gereksinimli bireylerde müzik terapisi, gastro-terapi, rehabilitasyon danışmanlığı gibi konularda bilgilendirildi.

Özel gereksinimli bireylerde müzik terapisi hakkında konuşan Profesör Doktor Mim Kemal Öke, “Ben müzikten anlamayan, müzik terapisti olmayan, özel eğitimi de bilmeyen bir insanım. Ama ben babayım. Özel gereksinimli bir çocuğum var. Yıllar içerisinde onu depresyondan çıkarmak, hayata ve topluma yeniden kazandırmak için ritmin ne kadar önemli olduğunu bana söylemişlerdi. Ritim dersleri almaya başladıktan sonra korolara birlikte gitmeye başladık. Daha sonra beraber folklör yaptık. Buradaki tecrübelerimizi, bir bilim adamı olduğum için de tarihteki kadim bilgeliğimizden elde ettiğimiz bilgilerle de hemhâl edip bir anda kendimi özel gereksinimli çocuklarla bir sınıfta buldum. Onlara çok güzel bir program uyguluyoruz. O programı bu çalıştayda, bununla ilgilenen ebeveynlere ve özel eğitim uzmanlarına aktarmak istiyoruz.” dedi.

Etkinlik sonrası başkan yardımız Zekeriya Şanlıer katılımcılara teşekkür belgesi takdiminde bulunarak, katkılarından dolayı teşekkürlerini iletti.