Gündem
Giriş Tarihi : 16-10-2021 21:17   Güncelleme : 16-10-2021 21:17

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ 11. ULUSLARARASI ÜSKÜDAR SEMPOZYUMU İLE İSTANBULLULARA ÜSKÜDAR’IN TARİHİNE UZANAN, KÜLTÜR VE SANAT DOLU 3 GÜN YAŞATACAK

11. ULUSLARARASI ÜSKÜDAR SEMPOZYUMU İLE İSTANBULLULARA ÜSKÜDAR’IN TARİHİNE UZANAN, KÜLTÜR VE SANAT DOLU 3 GÜN YAŞATACAK

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ 11. ULUSLARARASI ÜSKÜDAR SEMPOZYUMU İLE İSTANBULLULARA ÜSKÜDAR’IN TARİHİNE UZANAN, KÜLTÜR VE SANAT DOLU 3 GÜN YAŞATACAK

Belediyemiz tarafından her sene geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası 11. Üsküdar Sempozyumu 15 Ekim Cuma akşamı düzenlenen açılış töreni ile Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde başladı. Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl düzenlenemeyen sempozyum, bu sene tarihten edebiyata, mimariden musikiye, dini hayattan sosyoekonomik manzaraya, geçmişten geleceğe Üsküdarımızı tüm yönleriyle sahneye çıkaracak.

150 bilim insanının katkılarıyla hazırlanan, Üsküdar’ın tarihinden mimarisine, doğasından sanatına pek çok yönünün ele alınacağı 11. Üsküdar Uluslararası Sempozyumu’na AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, Üsküdar Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkanvekili İskender Pala ve çok sayıda davetli katılım sağladı.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş açılış konuşmasında, “Üsküdar’ı sevenler olarak burada bulunuyorsunuz. Bu sempozyumun son derece önemli olduğunu ifade etmek isterim. 10, 15 bin senelik yerleşim yerlerine sahibiz. Bu anlamda gerçekten kültürel olarak büyük bir zenginliği var ülkenin. Ve bu büyük zenginliğini bugüne kadar taşımayı başarabilmiş olan bir ülkenin evlatlarıyız.” dedi.

İstanbullular, 3 gün boyunca sürecek olan sempozyum süresince Üsküdar’ın tarihinden edebiyatına uzanan, kültür ve sanat dolu bir yolculuğa çıkacak. Üsküdar’ı anlatan kısa film gösterisiyle başlayan program, İstanbul Sazendeleri konseri ile devam etti. Aynı zamanda Başkanımız Hilmi Türkmen, sempozyum öncesi Nevmekân Bağlarbaşı’nda açılışı gerçekleştirilen Gülen Kesova ve öğrencilerinin ‘Rengarenk Diyalog Çini Sergisi’ni gezdi.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği sempozyumun açılış töreninde konuşan Başkanımız Hilmi Türkmen, “Üsküdar’da tarihi değerlerimiz, geleneksel sanatlarımız kültürel zenginliğimiz her geçen gün gün yüzüne çıktıkça biz de mutlu oluyoruz. Hemşehrilerimizle de mutlu oluyoruz. İşte bunlardan birinin daha yaşandığı bir akşam oldu. Bir taraftan çok güzel çini eserlerini misafir ettik. Diğer taraftan 11. Uluslararası Üsküdar Sempozyumu’nun açılışını gerçekleştiriyoruz. Dile kolay bir ilçe ölçeğinde düşündüğümüzde 11. kez sempozyum düzenlemek ve bini aşkın tebliğ sunmak gerçekten önemli bir derinlik gerektirir. Çok zengin bir ilçede yaşıyoruz. Bugüne kadar gelip bugün ve yarın ve pazar günü sempozyumumuza Üsküdar’daki sosyal hayat, Üsküdar’daki bu kültürel zenginlikler, tarihin eserlerini gün yüzüne çıkarılması adına çok güzel bir çalışma. Biz de bu çalışmalardan adeta ilham alıyoruz. Bizim ilham kaynağımız bu buradan aldığımız önerilerle, tavsiyelerle, birikimle güzel Üsküdar’ımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Sempozyumların bizim için böyle güzel bir yanı da adeta bizim için bir ışık, fenerdir, yolumuzu aydınlatıyor. O aydınlanan yoldan devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.