İstanbul Haberleri
HV
25 ŞUBAT Pazar 22:49

Türkiye’de İlk TEKMER Tuzla’da Açıldı

Türkiye’de yerel yönetimler olarak bir ilki gerçekleştirerek KOSGEB işbirliğinde ilk kez Teknoloji Geliştirme Merkezini kurdu.

YEREL
Giriş Tarihi : 31-10-2022 16:15   Güncelleme : 31-10-2022 16:15
Türkiye’de İlk TEKMER Tuzla’da Açıldı

 Türkiye’nin en fonksiyonel parkı olan Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı içerisine kurulan TEKMER’in açılış programına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; “Tuzla Belediyesi vizyoner bir bakış açısı ile yola çıktı ve burası yerel yönetimler bazında ilk kurulan TEKMER oldu Rekabetçiliğin anahtarı inovatif fikirlere ev sahipliği yapılacak. Biyoteknoloji, yazılım, kimya ve yapay zekâ uygulama alanlarında çalışılarak inovasyon ekosistemimize önemli katkılar sağlanacak. Bu TEKMER diğer belediyelere de hem örnek hem de öncü olacaktır” dedi.

Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı içerisinde kurulan Teknoloji Merkezi, çağın gerektirdiği inovatif fikirlere ev sahipliği yapacak. Tuzla Belediyesi TEKMER için İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi ile işbirliği anlaşması yaparak eğitim ağı genişleyen TEKMER’in açılış programına Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, Tuzla Kaymakamı Ali Akça, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, milletvekilleri, rektörler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaşın katılımıyla açıldı.  Açılış programında kurdele kesim törenin ardından Bakan Varank, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve katılımcılar TEKMER içerisinde bulunan dünyanın ilk 500 süper bilgisayar listesinde yer alan 5 bin 120 Core’luk süper bilgisayarı ve girişimcileri ziyaret etti. Bakan Varank, girişimcilerin inovatif fikirleri hakkında bilgiler aldı.

 Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Anadolu Yakası’nın en büyük ve en büyük fonksiyonel parkı Şelale Eğitim Parkı her yönüyle vizyoner bir projedir. Burası sadece Tuzlalılara değil İstanbullulara hizmet edecek yaşam alanı diyerek bu projeyi başlatmışlardı. Ama bence mütevazilik göstermişler bu park bu alt yapılarla tüm Türkiye’ye hizmet edebilecek devasa bir yatırım. Tebrik ediyorum başkanım. Park içerisinde kadın koordinasyon merkezi var. Yani kadınları düşünmüşsünüz. Engelli koordinayon merkezi var engelli kardeşlerimizi düşünmüşsünüz. Bilim merkezi, bilim evi, gözlem evi, BİLSEM, kültür evi, havuzlar, bowling ve buz pateni pistleri ile bilim severlerden üstün yetenekli evlatlarımıza kadar bu parkta herkes düşünülmüş” dedi.  Bakan Mustafa Varank,” Bunların yanında Türkiye’nin ikinci süper bilgisayarı da burada.  bilişim eko sistemi de düşünülmüş. TÜBİTAK’ta süper bilgisayar neredeyse dolmak üzere. Vakit bulmakta, CPU ayarlamakta zorluk çekiyoruz. Bu manada sizin yatırımınız da TUBİTAK’In imdadına yetişmiş oluyor.Sürdürülebilir kalkınma diyoruz, yeşil dönüşüm diyoruz. Döngüsel ekonomi diyoruz. Bu park ve bu bina kendi güneş enerji santrali ile kendi kendisine yeten bir merkez. Bu manada da öncü bir işe imza atmışsınız” dedi.

AdminAdmin

YORUMLAR