Eğitim
Giriş Tarihi : 15-04-2022 02:31   Güncelleme : 15-04-2022 02:31

Türk-Yunan Genç Liderler Sempozyumu 2022

Türk-Yunan Genç Liderler Sempozyumu 2022

Türk-Yunan Genç Liderler Sempozyumu 2022

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES), Atina Panteion Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, Global Academy ile ortaklaşa 9. Yunan-Türk Genç Liderler Sempozyumu'nu (GTYLS) Güvenlik üzerine düzenlemeyi planlıyor. , Friedrich Naumann Özgürlük Vakfı, Türkiye Ofisi ve NATO'nun Kamu Diplomasisi Bölümü, 20-23 Haziran 2022'de İstanbul'da.

9. GTYLS, “NATO Unites” tematik kümelenmesine odaklanan güvenlik konularında katılımcıların bilgisini artırmayı amaçlıyor. Konsept, özgürlük, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi ortak değerlerin savunulmasında kurallara dayalı uluslararası düzene yönelik zorluklarla yüzleşmek için NATO'nun Yunanlıları ve Türkleri nasıl bir araya getirebileceğini içeriyor. Bu, özellikle iki müttefik arasındaki ilişkilerin giderek gerginleştiği ve ortak zorluklar çoğaldığı zaman gereklidir. Odak noktası, NATO 2030 gündemini, kilit önceliklerini ve Haziran 2022 NATO Madrid Zirvesi'nin, özellikle Yeni Stratejik Konsept'in beklenen sonuçlarını vurgulamak olacaktır. Sempozyum böylelikle kendi ülkelerinin İttifak içindeki rolünü, iki ülke arasındaki işbirliğini ve transatlantik bağını geliştirmekle ilgilenen ve ilgilenen genç Yunanlılar ve Türkler için diyalog, işbirliği ve ağ oluşturma için bir forum sağlıyor.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin sonuçları göz önüne alındığında, İttifak'ın önemi bugün her iki ülke için de geçerlidir.

Güvenlik konulu Yunan-Türk Genç Liderler Sempozyumu'na (GTYLS) yaklaşık 15 Yunan ve 15 Türk'ün katılımı sağlanacaktır. Uluslararası İlişkiler ve ilgili uzmanlar (lisans ve yüksek lisans öğrencileri, doktora adayları, genç doktora bursiyerleri ve profesyoneller), 20 ila 40 yaşları arasında ve konuşmacı ve eğitmen olarak görev yapacak Yunan ve Türk uzmanlar. Öncelikli olarak Yunan ve Türk uzmanların önderlik edeceği oturumlar, “NATO Bağlamında Yunanistan-Türkiye İlişkilerinin Durumu”na genel bir bakış içerecek, Haziran 2022 Zirvesi ve yeni Stratejik Konsept üzerine daha özel oturumlar yapılacak; Dezenformasyonla Yüzleşmek ve Toplumsal Dayanıklılığı Geliştirmek; Özgürlük, Demokrasi ve Hukukun Üstünlüğü Değerlerini Teşvik Etmek; İklim Değişikliğinin Güvenlik Etkisi (göç, gıda ve su güvensizliği, kaynak kıtlığı); Daha Geniş Güvenlik Bağlamını Anlamak (Rusya, Çin, Orta Doğu); Hibrit ve Siber Alemlerde Terör ve Tehditlere Karşı Savunma.

Bu oturumlar, katılımcıların tematik oturumları tartışmak ve analiz etmek için karma gruplar halinde çalışacakları, deneyimli bir kolaylaştırıcı tarafından yönetilen Odak Grup çalıştayları tarafından desteklenecektir. Her iki ülkeden genç liderlerin kendi ülkelerinde Atlantik İttifakı'nın değerlerini destekleme ve tanıtma konusundaki katkıları ve ilgileri.

Sempozyumun Türkiye'nin ve Yunanistan'ın her yerinden katılımcılara açık olduğunu ve özellikle başvuruda bulunmalarının teşvik edildiğini lütfen unutmayın.

CIES, Sempozyuma Türkiye'den katılanlar için ihtiyaç bazında küçük bir seyahat ödeneği sağlayabilir. Türkiye'nin herhangi bir yerinde.

Sempozyumun önceki sürümlerine katılanlar başvurabilirler.

Katılımcıların sağlık sigortası kapsamı için kendi düzenlemelerini yapmaları ve aşağıdakiler için Covid19 ile ilgili giriş koşullarını yapmaları beklenmektedir. seyahatlerinin/kalışlarının tamamı.

Sempozyum dilinin İngilizce olduğunu lütfen unutmayın.

Genel programı burada görebilirsiniz.

Başvuru formunu burada görebilirsiniz.

Başvurmak için lütfen 2 Mayıs 2022 Pazartesi gününe kadar başvuru formunu doldurun.