Teknoloji
Giriş Tarihi : 25-06-2021 01:40   Güncelleme : 25-06-2021 01:40

TÜBA Mühendislik Terimleri Sözlüğü’ne İTÜ’den Bilimsel Destek

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) arasında TÜBA Mühendislik Bilimleri Sözlüğü’nün güncellenmesine dair protokol imzalandı

TÜBA Mühendislik Terimleri Sözlüğü’ne İTÜ’den Bilimsel Destek

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) arasında TÜBA Mühendislik Bilimleri Sözlüğü’nün güncellenmesine dair protokol imzalandı.

İTÜ, 250. yıl kutlamaları çerçevesinde TÜBA Mühendislik Bilim Terimleri Sözlüğü’nün ikinci baskısı için bilimsel destek verecek. İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker tarafından imzalanan protokol; ilk baskısı Aralık 2019’da yapılan, güncellenmiş ve genişletilmiş ikinci baskısının ise 2023 yılında yayımlanması planlanan TÜBA Mühendislik Bilimleri Sözlüğü’ne ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

TÜBA Mühendislik Bilimleri Sözlüğü’nün yürütücülüğünü ise TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. İzzet Öztürk üstlenecek.

TÜBA’dan İTÜ’nün 250. yılına özel tebrik

Protokol göre, TÜBA Mühendislik Bilimleri Sözlüğü’nün ikinci baskının güncellenmesinde görev alan ve TÜBA’ya bildirilen kişilerin isimlerine, ikinci baskısı gerçekleştirilen sözlüğün künyesinde yer verilecek. Aynı şekilde sözlüğün künyesinde “Türkiye Bilimler Akademisi, İstanbul Teknik Üniversitesi’ne sözlüğün güncellenmesi ve genişletilmesi için verdiği bilimsel destek için teşekkür eder ve kuruluşunun 250. yıldönümünü tebrik eder” cümlesine yer verilecek.