Magazin
Giriş Tarihi : 23-11-2020 21:48   Güncelleme : 23-11-2020 21:48

TikTok, Fleetwood Mac’in Söylentilerini Billboard’un ilk 10’una geri koyuyor

Fleetwood Mac’in Söylentileri, herkesin "Dreams" i heyecanlandırdığı viral bir TikTok videosu sayesinde bu hafta - piyasaya sürülmesinden kırk yıl sonra - en iyi 10 albümü arasında yer alıyor

TikTok, Fleetwood Mac’in Söylentilerini Billboard’un ilk 10’una geri koyuyor

Fleetwood Mac’in Söylentileri, herkesin "Dreams" i heyecanlandırdığı viral bir TikTok videosu sayesinde bu hafta - piyasaya sürülmesinden kırk yıl sonra - en iyi 10 albümü arasında yer alıyor. Söylentiler şu anda Billboard 200 listesinde yedinci sırada yer alıyor. Yayın, albümün ilk çıkışından bir yıl sonra 1978'den bu yana ilk 10'da yer aldığını duyurdu.

Söylentilerin yeni keşfedilen popülaritesi viral bir video sayesinde oldu. TikTok'ta 420doggface208 ile giden Nathan Apodaca, onu bir yolda kaykay yaparken ve doğrudan sürahiden yabanmersini suyunu yudumlarken, “Dreams” üstte oynuyor. Eylül sonunda yayınlanmasından bu yana 60 milyondan fazla kez görüntülendi ve hatta son iki hafta içinde Mick Fleetwood ve Stevie Nicks'e TikTok'a kaydolmaları için ilham verdi. Fleetwood viral videoyu kendisi yeniden yaratırken, Nicks patenleri bağlayarak ve birlikte şarkı söylerken bir video yayınladı. Toplam 35 milyon görüntülemeye sahipler.

@ 420doggface208

Sabah heyecanı # 420souljahz #ec #feelinggood # h2o # cloud9 #happyhippie #worldpeace #king #peaceup #merch #tacos #waterislife #high #morning # 710 # cloud9

♬ Dreams (2004 Remaster) - Fleetwood Mac

Billboard'un grafiği, albüm "birimleri ölçer "Satışlar, satın alımları takip etme ve akışlar açısından her hafta değişti. Söylentiler, yaklaşık yüzde 70'i akıştan gelen 33.000 birimle ilk 10'a girdi. Billboard, 15 Ekim'de sona eren hafta için albümden 30.6 milyon dinleme saydığını söyledi. Söylentiler, şarkı viral hale geldiği için geçtiğimiz haftalarda listeyi tırmanmaya başlamıştı, ancak klasik albüm 50'lerde destek olmadan bile geziniyordu. Spotify'da "Düşler" de yükseldi ve haftanın en popüler 20. şarkısı oldu.

Söylentilerin yeniden canlanması, TikTok'un müzisyenler için sahip olduğu gücün bir başka örneğidir. Uygulama Lil Nas X'i yıldızlığa gönderdi ve o zamandan beri diğer sanatçılar - zaman zaman biraz umutsuzca - onlara en iyi vuruş yapmak için gücünü kullanmaya çalıştı. Söylentilerin başarısı, yeni kitlelerin bir klasiği keşfetmeleri için bile yer olduğunu gösteriyor.