Gündem
Giriş Tarihi : 23-03-2022 15:44   Güncelleme : 23-03-2022 15:44

Su ve Sürdürülebilirlik İlk Çağrı Programı’nda Dikkat Çeken Sonuç Bildirgesi

Su ve Sürdürülebilirlik İlk Çağrı Programı’nda Dikkat Çeken Sonuç Bildirgesi

Su ve Sürdürülebilirlik İlk Çağrı Programı’nda Dikkat Çeken Sonuç Bildirgesi

Beyoğlu’nda düzenlenen “Su ve Sürdürülebilirlik” İlk Çağrı Programında; su kaynaklarının korunması, Haliç’in son durum ve iklim değişikliklerinin beraberinde getirdiği kuraklık gibi olumsuzluklara karşı alınabilecek önlemler ele alındı. Programın ardından yayınlanan sonuç bildirgesinde, “sıfır israf” anlayışı ile suyun geri kazanımı ve gri suların kullanımı konusunda altyapıların geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.
SU VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK: İLK ÇAĞRI KAPANIŞ BİLDİRGESİ
22 Mart Dünya Su Günü münasebeti ile İstanbul Beyoğlu Belediyesi, BeTa İlim Derneği, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi ve Su Vakfı iş birliği ile yapılan SU VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK: İLK ÇAĞRI Programında bilimsel çalışmaları ile oturumlara katılarak yapılan değerlendirmeler aşağıdaki sonuçları ortaya koymuştur:
Şehirde Su
Suyun Önemi
Su ve su kaynaklarının kullanımı üzerine hem sürdürülebilir bir anlayış, hem de ülkemize en yüksek fayda anlayışı ile yapılan çalışmalar, 22 Mart Dünya Su günü münasebeti ile dile getirilmiş ve İLK ÇAĞRI programında kamuoyu ile paylaşılmıştır.
Suyun Getirilmesi
BM Kalkınma Ajansının da gündeme sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda son yıllarda aldığı “temiz suya erişim” ve suyun getirilmesi meselesinde, Cumhurbaşkanımızın İBB başkanı olduğu dönemde olağanüstü bir çaba sarf edildiği insanlarımız tarafından bilinen bir gerçektir.

Gerekli yasal düzenlemeler var olduğu halde faaliyetlerin olmamasının çevreye ve vatandaşlara negatif etkiler oluşturduğu vurgulanmıştır.
Beyoğlu ve Bölgesi Ticaret -Turizm Merkezi
Beyoğlu’nun ticari ve turizm merkezi olması dışında Su Medeniyetinin de merkezi olduğu  vurgusu yapılmıştır.
Haliç Özelinde Sürdürülebilirlik
Haliç’in Temizlenmesi
Nisan ve Mayıs aylarında geçen yıllardan daha da uzun süreli bir müsilaj beklentisinin varlığına dikkat çekilerek, yapılan bilimsel değerlendirmeler bu hususta ihmallerin varlığını ortaya koymaktadır.
Sudaki Hareketliliğin Sağlanması
Yapılan bilimsel çalışmalar ve analizler ışığında, sudaki hareketlilik ve suda yaşam, suda çeşitlilik ilkleri yine BM Kalkınma ajansının önem verdiği yeni konular iken, tehlike sinyali altındaki oksijenlendirme ve buna bağlı çeşitlilik için farkındalık ve uyarı mahiyetinde çalışmaların bir an evvel ortaya konulması ve bunların kamuoyu ile paylaşılması gerektiği ifade edilmiştir.
Haliç ve Çevresinin Yaşanabilir Alan Olarak Etkin Kullanılması
Pırıl pırıl bir Haliç; su ve sürdürülebilirlikte ilk çağrı olarak düzenlediğimiz bu programda etraflıca ele alınmıştır.Aktif izlemeye devam edeceğimiz bu süreçte,
5 Haziran Dünya Çevre gününde yeni bir çağrı ile sonuçlar kamuoyuna paylaşılacaktır.
 .