Eğitim
Giriş Tarihi : 10-06-2021 05:39   Güncelleme : 10-06-2021 05:39

Su Altı Teknolojileri Programı Öğrenci ve Hocaları 5 Haziran Dünya Çevre Gününde Su Altı Temizliği Yaptı

  5 Haziran 2021 Dünya Çevre günü kapsamında Su Altı Teknolojileri Programı öğretim görevlisi hocalarımız ve öğrencilerimiz Küçükyalı sahilinde dalış gerçekleştirdi

Su Altı Teknolojileri Programı Öğrenci ve Hocaları 5 Haziran Dünya Çevre Gününde Su Altı Temizliği Yaptı

 
5 Haziran 2021 Dünya Çevre günü kapsamında Su Altı Teknolojileri Programı öğretim görevlisi hocalarımız ve öğrencilerimiz Küçükyalı sahilinde dalış gerçekleştirdi.

Müsilaj sorununu gözlemlemek ve çöp toplamak için dalış yapan ekibe Küçükyalı sahilindeki halk yoğun ilgi gösterdi.
Denizden çıkan atıkların Küçükyalı sahilde sergilenmesi ile son bulan etkinlikte, Su Altı Teknolojileri Program Başkanı Dr. Güvenç Sorarlı hocamız ” Bugün burada karasal atıklara, yani insan eliyle yapılmış olan kirlenmeye dikkat çekmek üzere buluştuk. Aynı zamanda gerçekleştireceğimiz çekim ile müsilaj sorununa da dikkat çekmeye çalışacağız. Kıyılardaki dip tabiatının ne kadar çaresiz bir biçimde yok olduğunu, elimizden hiçbir şey gelmediğine dikkat çekeceğiz.Su altı teknolojileri programı olarak derin su dalış eğitimlerimizde ve resiflere yaptığımız dalışlarda geçtiğimiz aylarda müsilaj sorununu çok yakından gözlemledik. Kınalıda etrafında 26-27 metrelerde blok halinde tül perde gibi inen ve oradaki resiflerin üzerine çökmüş olarak gözlemlediğimiz görüntü maalesef çok kötüydü. Sorun maalesef 270 metrelere kadar inmiş durumda. Dip balıklarını, dip tabiatını yok edecek düzeyde müsilaj sorunu gözlemleniyor. Bunun aslında sebeplerine bakmak lazım, biz bugün aslında bir sonucu görüyoruz. Bunun sebeplerine baktığımız zaman; evsel atıklar, sanayi atıkları, insan eliyle yapmış olduğumuz kirlenmenin bir sonucu bu.” dedi.
5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliği dolayısıyla Küçükyalı sahilinde gerçekleştirilen su altı temizliğine katılan hoca ve öğrencilerimiz.
Dr. Öğr. Üyesi Benal GÜL (İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi)
Öğr. Gör. Güvenç SORARLI( İstanbul Gedik Üniversitesi Su altı teknolojisi programı)
Öğr. Gör. Ata AKSU( İstanbul Gedik Üniversitesi Su altı teknolojisi programı)
Öğr. Gör. Hayati YAĞLI( İstanbul Gedik Üniversitesi Su altı teknolojisi programı)
Abdullah Kerim BAYRAKTAR( İstanbul Gedik Üniversitesi Su altı teknolojisi programı)
Güney YILMAZ(İstanbul Gedik Üniversitesi Su altı teknolojisi programı)