Gündem
Giriş Tarihi : 06-02-2021 16:59   Güncelleme : 06-02-2021 16:59

Şile Belediyesi: 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE BİRLİK GÜNÜ ŞİLE’DE COŞKUYLA VE BİRLİKTELİKLE KUTLANDI.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Ağva ve Şile Merkez camilerinde 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri için Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayarak şehitlerimizin ruhu için lokma ikramı ile devam etti

Şile Belediyesi: 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE BİRLİK GÜNÜ ŞİLE’DE COŞKUYLA VE BİRLİKTELİKLE KUTLANDI.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Ağva ve Şile Merkez camilerinde 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri için Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayarak şehitlerimizin ruhu için lokma ikramı ile devam etti. Şile Kent Meydanında, 15 Temmuz 2016 Gecesine ait fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi ile, o geceye ait anılar ziyaretçiler tarafından yeniden hatırlandı. Belediye Başkanımız İlhan Ocaklı’ nın ev sahipliğinde ilçe protokolümüz ile gezilen sergi büyük ilgi gördü.

İlçemizde bulunan ve o hain gecede 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde hainlerin açtığı ateş sonucu gazi olan Necmi Atalay’ı ziyaret eden Belediye Başkanımız İlhan Ocaklı ve gazimiz arasında duygusal anlar yaşandı.

 

Akşam Şile Kent Meydanında devam eden etkinliklerde kurulan ekrandan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Ulusa Sesleniş Programı canlı olarak izlendi. İlçe Kaymakamımız İbrahim Süha Karaboran, Garnizon Komutanımız Hv. Kd. Albay Ali Beşir, Belediye Başkanımız İlhan Ocaklı, Kamu Kurum Amirleri, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, STK Temsilcileri ve vatandaşlarımızın katılımıyla gerçekleşen programımızda 15 Temmuz gecesini ve sonrasını konu alan belgesel izlendi. Protokol konuşmalarının ardından sahne alan Bekir Develi 15 Temmuz gecesine ve sonrasına ait paylaştığı anekdotlarla, milli mücadelenin ve bağımsızlığın önemine vurgu yapan bir söyleşi yaptı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerinde söz alan Şile Belediye Başkanı sayın İlhan Ocaklı “Böylesine anlamlı bir gecede burada bulunan herkese teşekkür ediyorum. Bu görüntüleri izledikten sonra insan çok başka bir duygu yoğunluğu içine giriyor. O gece Boğaziçi köprüsü, Telekom binaları, Havalimanları gibi bir takım noktalarda çokta anlamlandıramadığımız hareketler olduğunu gördük. Daha sonra anladık ki bunlar bir darbe girişimi. Hain terör örgütü fetonun bu ülkeyi ve milleti bölmek için oynadığı büyük bir oyun. Bu karanlık gecenin üzerinden 4 yıl geçti. O gün bu eylemi gerçekleştirmeye çalışanlar asker üniforması giymiş hain feto terör örgütüdür. O gün demokrasiyle yapamadıklarını kendi içlerinde örgütlenerek yapmaya çalıştılar. Ancak milletin iradesini hesaba katmamışlardı. Devletini seven, milletini seven, bayrağını seven, askerini, polisini, evladını sevenleri hesap edememişlerdi. Bu milletin iradesini hesap edememişlerdi. Allah bu milletten razı olsun. Rabbim sizlerden razı olsun. Allah milletinin, devletinin, bayrağının yanında olan askerlerimizden ve komutanlarımızdan razı olsun. Tankın önünde topun önünde gövdesini siper eden milletimize teşekkür etmek istiyorum. O gün şehadet mertebesine erişen tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Gazilerimize sağlık sıhhat diliyorum. İfadelerini kullanarak sözlerine devam etti.

 

Programda 15 Temmuz gazisi Necmi Atalay, Garnizon Komutanı Hv. Kd. Albay Ali Beşir ve İlçe Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran sırasıyla söz alırken konuşmalarda Milli Birlik ve Demokrasinin gücüne vurgu yapıldı.

Belediye Başkanımız ve ilçe protokolünün katılımıyla Şile İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde tutulan nöbet sonrası program sona erdi.