Eğitim
Giriş Tarihi : 03-02-2021 04:48   Güncelleme : 03-02-2021 04:48

Siber Güvenlik Zirvesi

İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından İstanbul Kalkınma Ajansının destekleriyle yürütülen “İstanbul Adli Bilişim Laboratuvarı” projesi kapsamında organize edilen “Adli Bilişim ve Siber Güvenlik Zirvesi”  kamu ve özel sektörü buluşturdu

Siber Güvenlik Zirvesi

İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından İstanbul Kalkınma Ajansının destekleriyle yürütülen “İstanbul Adli Bilişim Laboratuvarı” projesi kapsamında organize edilen “Adli Bilişim ve Siber Güvenlik Zirvesi”  kamu ve özel sektörü buluşturdu.

Zirvenin protokol konuşmalarını; Savunma Sanayi Başkanlığı, Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Grup Başkanı Mustafa Özçelik, İstanbul Kalkınma Ajansı İSTKA Planlama Birim Başkanı Dr. Fatih Pişkin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdül Halim Zaim tarafından gerçekleştirildi.

Protokol konuşmalarının ardından açılış söz alan Dr. Erdal Özkaya konuşmasında, pandemi süreci ile birlikte kişi ve kurum bilgilerinin güvenliği konusunun çok daha önemli hale geldiğini, siber saldırıların yalnızca parasal ya da kişisel verilere yönelik değil insanların hayatlarını tehdit edecek şekilde sağlık sektörüne yönelikte yapıldığını belirtti. 

Zirve kapsamında gerçekleştirilen “Adli Bilişim ve Siber Güvenlik Ekseninde Türkiye Geleceğine Yönelik Stratejiler” konulu panelin başkanlığını Prof. Dr. Abdül Halim Zaim yaptı. Panelde; adli bilişim ve siber güvenlik alanında eğitimli ve kalifiye eleman yetiştirilmesi ve Covid-19 sürecinde olduğu gibi toplumun üzerinde bireysel farkındalık sağlanması gerektiği tüm katılımcılar tarafından vurgulandı. Siber güvenlik ve adli bilişim konularının, yalnızca teknik boyutta incelenmemesi gerektiği, konunun sosyolojik ve psikolojik boyutlarının da olduğu ve disiplinler arası çalışmalar ile ele alınması görüşü dile getirildi. 

Yerli ve milli yazılımların arttırılması, akreditasyon ve sınav merkezlerinin kurulması, üreticiye yönelik çağrılı kamu desteklerinin, üretim ve sonraki süreçlerde sağlanması gerektiğine, ihtisaslaşma konusunda kalifikasyonun arttırılmasının, en önemlisi tüm paydaşların birlikte hareket etmesinin önemine vurgu yapıldı. 

İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından İstanbul Kalkınma Ajansının destekleriyle yürütülen “İstanbul Adli Bilişim Laboratuvarı” projesi; Türkiye’nin adli bilişim ve siber güvenlik çalışmalarında uluslararası rekabet gücünü arttırmak, sektöre nitelikli insan kaynağı yetiştirmek ve İstanbul’a üniversite bünyesinde akreditasyonu sağlanmış adli bilişim laboratuvarı kazandırmak amacıyla yürütülüyor.