Dünya
Giriş Tarihi : 26-03-2021 10:30   Güncelleme : 26-03-2021 10:30

RUSLARIN GİZLİ İŞGAL PLANI DEŞİFRE OLDU...

Sahip olduğu 8 motor İle 650 Km/h hıza ulaşabilen gemi-hovercraft-uçak melezi bir araçtır

RUSLARIN GİZLİ İŞGAL PLANI DEŞİFRE OLDU...


Sahip olduğu 8 motor İle 650 Km/h hıza ulaşabilen gemi-hovercraft-uçak melezi bir araçtır. Aracı gizli ve tehlikeli bir savaş aracına çeviren ise, bilinenlere göre 1000 den fazla tank mürettebat ve erzak taşıyabilme özelliğidir.

Dünyanın en büyük ve en hızlı savaş makinalarından biriydi. En tehlikeli özelliği ile bu gizli taşıt tam olarak ne uçak ne de deniz taşıtıydı. Üstleneceği görevler açısından, bir savaşın kaderini tayin edecek role sahip olabilecek bu araç 15 yıl süreyle Hazar Denizinde test edildi.
Gizli özellikleri ile soğuk savaş yıllarının tehlikeli yanlarını özelliklerinde barındıran bu araç denizden 15-20 metre yüksekte uçtuğu içim deniz ve hava radarlarına yakalanmıyordu. Öte yandan savunma amaçlı füzelere de sahip bu araç, askeri çıkarma operasyonları için büyük bir güç demekti.
Bu gizli yarı hava yarı deniz taşıtı hiç bir zaman ordu envanterine girmedi, fakat özellikle NATO belgelerinde "bir tehdit" olarak tanımlandı.
Soğuk savaş yıllarının bu gizli savaş taşıtı ; CIA belgelerinde "Hazar Denizi Canavarı" olarak geçen bir askeri araç olarak tarihe geçmiştir. SSCB'nin "Ekranoplan" adını verdiği bu dev cüsseli taşıtın ilk hedefi, KGB kayıtlarına göre; Türkiye'nin Karadeniz sahilleriydi. Türkiye’ye karşı oluşturulan savaş planları içinde, çıkarma operasyonlarında kullanılmak üzere testleri yapılan bu araç, daha sonra bir pilotaj hatası İle trajedik bir şekilde kazaya uğramıştır. www.tuzlagundem.com

Uzun yıllar kaderine terk edilmiş ve hurdaya dönmüş bu taşıt, şimdi Hazar Denizi kıyılarından sergilenmek üzere Moskova'ya götürülüyor.