Magazin
Giriş Tarihi : 23-11-2020 22:43   Güncelleme : 23-11-2020 22:43

Roli Lumi incelemesi: İlk kez müzisyenlerin önünü açan taşınabilir bir klavye

Çocukken piyano dersleri benim için her Salı parlak siyah bir Yamaha'da dik oturmak, piyano öğretmenimin ikiz takıntılarına övgülerle dolu raflara bakmak anlamına geliyordu: Beethoven ve Chopin gibi klasik büyüklerin büstleri ve Wisden'in kopyaları Her yıl katkıda bulunduğu Cricketers 'Almanack

Roli Lumi incelemesi: İlk kez müzisyenlerin önünü açan taşınabilir bir klavye

Çocukken piyano dersleri benim için her Salı parlak siyah bir Yamaha'da dik oturmak, piyano öğretmenimin ikiz takıntılarına övgülerle dolu raflara bakmak anlamına geliyordu: Beethoven ve Chopin gibi klasik büyüklerin büstleri ve Wisden'in kopyaları Her yıl katkıda bulunduğu Cricketers 'Almanack. Oturur ve oynardım; oturur ve eleştirirdi. Ve altı yıllık eziyetli bir eğitim boyunca, öğretmenim Bay Dyson, huysuz gençliğime, ona asla yeterince teşekkür edemeyeceğim bir müzik aşkı aşıladı. Notlarımı yaptım, aidatımı ödedim ve o zamandan beri aşağı yukarı oynadım.

Tüm bunlar belki de son yıllarda karşılaştığım en şık, en ilgi çekici müzik donanımı olan Lumi klavyenin beni eşit ölçüde dehşete düşürüp etkilemesinin nedenidir.

The 299 $ 'lık Lumi, yumuşak Seaboard klavyeleri ve modüler vuruş yapan Blocks aksesuarlarıyla tanınan müzik donanımı başlangıcı Roli'nin en yeni ürünüdür. Ancak Roli’nin geçmiş ürünleri doğrudan profesyonelleri hedef alırken, Lumi müzisyenleri cezbetmeyi amaçlıyor: Hayatları boyunca hiçbir müzik notası okumamış ama aynı şeyi çalmaya hevesli insanlar. Basitleştirilmiş pop, rock ve klasik melodilerin arka kataloğuyla birlikte çalınacak şekilde müzikal kancaları kalplerinin derinliklerine yerleştirmeden önce, ışıklı tuşları, Guitar Hero tarzı arayüzü ve kaygan Bluetooth uygulamasıyla yeni başlayanları cezbetmek için tasarlanmıştır. .

Ancak sınırları olduğundan korkuyorum. Lumi için en önemli özellik, size nasıl çalacağınızı öğreten Guitar Hero tarzı arayüzüdür. Image: Roli

​​Öğretme yönlerine geçmeden önce ürünle başlayalım. Roli tartışmasız muhteşem, kendine özgü donanımlar yapıyor. Lumi, başlangıç ​​Casio klavyelerinden çok DJ'ler tarafından kullanılan kaygan MIDI denetleyicileriyle ortak olarak daha fazla tasarım DNA'sına sahiptir. İki oktavlık ortalamadan biraz daha küçük tuşlar, mat siyah plastik yapı ve üstte üç yumuşak dokunuşlu kauçuk düğme ile minimalist ve kompakttır. İlk Lumi prototiplerini test edenler ürünün yapım kalitesiyle ilgili sorunlar bildirseler de, test ettiğimiz klavyeler güven verici derecede sağlamdı. Müzik kılavuzları olarak tam bir gökkuşağı renkleri gösterebilen her tuş, yukarıdan aşağıya yanar. Lumi ayrıca dahili bir bataryaya sahiptir, yani bir çantaya atıp hareket halindeyken yanınıza alabilirsiniz.

Kurulum tasarım kadar basittir. Lumi uygulamasını bir telefona veya tablete indirin, klavyedeki güç düğmesine basın ve Bluetooth üzerinden klavyenize bağlanın.

Genel olarak klavye tuşlarının hareketi, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, piyano çalanlar için önemli bir konudur. Daha pahalı olan dijital klavye, "ağırlıklı" ve "kademeli" tuşlar olarak bilinen tuşlara sahiptir, yani klavyenin farklı bölümlerinde farklı direnç seviyeleri sunarlar. (Bu, bir akustik piyanonun mekaniğini taklit etmek içindir; burada alt tuşlara basmanın daha zor olduğu ve daha yüksek tuşlara daha kolay basılması; tuşların kollu yapısının yarattığı bir efekt).

Lumi’nin anahtarları ağırlıklı veya derecelendirilmiş gibi görünmüyor ki bu o kadar da şaşırtıcı değil. Bu özelliklerle Lumi ile aynı fiyata sahip klavyeler alabilseniz de, Roli fiyatı öncelikle donanımıyla değil yazılımıyla haklı çıkarıyor. Bununla birlikte, Lumi’nin tuşlarının başlangıç ​​klavyesi için bile istediğimden daha duygusal olduğunu ve hayal kırıklığı yaratan bir dalma derinliğine sahip olduğunu hissettim (bunları normal bir piyanodaki tuşlara kadar neredeyse aşağı itemezsiniz). Ayrıca, çok hızlı oynuyorsam dokunuşumu kaydetmekte ara sıra başarısız oldular. Bu, kendisini sevmediği anlaşılan bir enstrümanı öğrenmekte zorlanan biri için son derece sinir bozucu olabilir. Tuşlar da dokunmaya duyarlıdır, bu da daha yumuşak veya yüksek sesle çalmanıza olanak tanır.

Örneğin Debussy’nin "Clair de Lune" u oynamayı deneyin ve ağır çizmelerle bir sanat galerisinde tıkırdıyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz. 299 dolarlık paket fiyatına manyetik bir" Snapcase "dahildir ve seyahat sırasında Lumi'yi güvende tutmaya yardımcı olur. Image: Roli

​​Donanımın şık tasarımı yazılıma taşınır. Lumi uygulamasını açın ve birkaç seçenek sunulur: Ana Sayfa, Öğren ve Oyna. Ana ekran, üç parça kategorisiyle hemen müziğe atlamanızı sağlar: “çok kolay şarkılar” (“Twinkle Twinkle Little Star” gibi ilk piyano kitaplarının temelleri); "Kısaltılmış isabetler" (Billie Eilish’in "Bad Guy" gibi pop şarkılarının dakikalık uzun parçaları); ve biraz şaşırtıcı bir şekilde, Binbaşı Lazer, Pharrell Williams ve Calvin Harris gibi şarkıların yer aldığı bir "hit the dancefloor" çalma listesi. İkinci kategori bana, Roli'nin burada gerçekten çok çeşitli müşterileri çekmeye çalıştığını hatırlattı - sadece ilk kez oynamayı öğrenen çocuklar değil, aynı zamanda müzik dinlemeyi her zaman sevmiş ancak nasıl başlayacağını hiç bilmeyen yaşlı insanlar .

Yine de arka katalogda bir kelime, çünkü sadece vahşi. Örneğin, "orta" kategoride hızlı bir kaydırma beni eklektik bir seçime götürür: Satie'nin "Gymnopédie No. 1", Lil Nas X'in "Old Town Road", Toploader'ın "Dancin 'in the Moonlight" ve Devlet Rusya Federasyonu Marşı, hepsi yan yana. Dürüst olmak gerekirse, Roli'nin seçtiği müziğin tuhaflığını nasıl aktaracağımı tam olarak bilmiyorum, ama kesinlikle sevdiğimi söyleyebilirim. Herkes burada çalmak istediği bir şey bulabilir ve parçaların büyük bir kısmı klasik melodiler arasında bölünmüş olsa da, son 10 yılın hitlerini mırıldanıp patlatabilirsiniz. Roli, TLC'den "No Scrubs" veya " Rocket Man ”, Elton John. Bu hit şarkılar ücretsiz olarak gelmiyor ve 79 $ 'lık "Lumi Complete" için yıllık abonelik gerektiriyor (bu aynı zamanda tüm derslere ve alıştırmalara erişmenizi sağlıyor). Aboneliği olmayanlar, yalnızca 40 klasik melodiden oluşan bir seçki alır ve sonuç olarak ürün ciddi şekilde azalır.

Bununla birlikte, Lumi’nin arka kataloğuna verilen bu beğeni, beni en çok şüphe duyduğum özelliğe getiriyor ve tüm ürün için merkezi olan şey, müziğin kendisinin nasıl öğretildiği.

Notalar ekranda size doğru düşer ve müziği çalmak için zamanında vurursunuz. Klavyenin tuşları da notalar gelmeden önce hafifçe yanarak ellerinizi ve parmaklarınızı yönlendirir. Guitar Hero'da olduğu gibi, dikkatinizi çekmek için küçük oyunlaştırılmış dokunuşlar da var. Her notu ne kadar doğru zamanladığınıza göre derecelendirilirsiniz; sıcak seriler için çarpanlar kazanın; ve çaldığınız her şarkının sonunda bir yıldız derecelendirmesi alın. Herkesin anlayabileceği basit, sezgisel bir arayüzdür. Ancak sadeliği sınırlar yaratır. Lumi klavye uygulama olmadan çalışmaz, bu da serbest stil oynamanıza, dersler öğrenmenize veya geniş bir sırtla oynamanıza olanak tanır - müzik kataloğu. Image: Roli

​​Sorunlar, şarkılar nispeten basit melodilerin ötesine geçip daha karmaşık ritimler ve melodiler içermeye başladığında ortaya çıkıyor. Burada, bir Guitar Hero arayüzüne sığdırabileceğiniz bilgi miktarı çok kısıtlayıcıdır. Geleneksel notalar, kıyaslandığında, yüzyıllar boyunca gelişen bir nota stilini kullanır.

Dinamikler, anahtar imza, zaman işareti ve bir şarkının genel yapısı gibi şeyler, deneyimli bir müzisyen tarafından neredeyse sezgisel olarak alınabilir. Notalar okuyabilirseniz, sadece bir şarkıda ileriye bakamaz, aynı zamanda tekrar eden motifler veya harmonik ilerlemeler gibi kalıplar seçerek yapısıyla daha iyi bağlantı kurabilirsiniz. Notalar ayrıca, her bir elin çaldığını ayırmak için farklı çıtaların kullanıldığı piyano için daha da önemlidir. arayüz, size müziği ona tepki verecek kadar okumayı öğretmez

Guitar Hero arayüzü karşılaştırma yapmak gerekirse, anla ilgili. Dikkatleri, boş zamanlarında inceleyebilecekleri müzikal bir manzara yerine sürekli olarak oyuncuya doğru hareket eden bir nota akışına odaklıyor. Arayüzde 'İşte not geliyor' diyor, 'kaçırmayın, işte burada, şimdi oynayın!' Müzik eğitiminden çok video oyunlarından ödünç alan bir çerçeve ve bu size pek bir şey öğretmiyor müziği ona tepki olarak okumak. Lumi klavyede nispeten zor şarkılar öğrenmek kesinlikle mümkün olsa da, bu becerilerin ne kadar aktarılabilir olduğundan şüpheliyim. Arayüzün sınırlarına ulaştığınızda ve geleneksel nota ve klavyelere geçmeniz gerektiğinde, unutmanız gereken bazı kötü alışkanlıkların yanı sıra öğrenecek çok şeyiniz olacak.

Örneğin, birçok şarkı size geleneksel notalar ile birlikte çalma seçeneği sunar ve uygulama, size müziğin temellerini öğreten harika bir dersler ve alıştırmalar kitaplığı içerir. Akorlar, parmaklar ve el pozisyonlarının yanı sıra nota unsurlarının tümü, parlak ve canlı müzisyenlerin interaktif video sunumlarıyla kapsanmaktadır. Şirket bana, geleneksel notalara geçişi teşvik etmek için gelecekte bu dersleri genişletmeyi planladığını söyledi.

Yine de daha iyi haber: Lumi’nin oyunlaştırılmış ortamının gerçekten mükemmel olduğu bu erken aşamalarda. İlk kez piyanonun başına oturan yeni başlayanlar için, kendi beceriksizlikleriyle yüzleşmekten daha cesaret kırıcı birkaç şey vardır. Ölçüleri karıştırıp Rachmaninov'muş gibi tekerlemeler çalmaya çabalıyorsunuz ve sonra her şey çok zor olduğu için pes ediyorsunuz. (İnanın bana, oradaydım! Ne zaman zorlayıcı bir şey denediğimde düzenli olarak oraya geri dönüyorum!)

Lumi, en azından bu erken zorlukları ışık ve renkle aydınlatıyor. En basit şarkılar için bile, oyunculara sahnede performans sergiliyormuş gibi hissettiren bir destek puanı verir. Ve oynamayı ilk kez öğrenen çocuklar için bu özelliklerin, bir müzik kitabının kendi başına başarısız olabileceği yerlerde onları meşgul etmeye ve ilgilenmeye yardımcı olacağını hayal ediyorum.

Roli şu anda bu kupon olmadan klavyeyi satmıyor ve nedenini anlayabiliyorum: Ürünün çekiciliğinin çoğu derslerinden ve müziğinden geliyor. Ve bu parayla daha kaliteli bir klavye ve bir dizi çalmayı öğren öğretici kitap alabilseniz de, sizi ilk birkaç sınıfa götürecek dersleri alamazsınız.

Çoğumuzun evde sıkışıp kaldığı veya en azından evden çıkmamaya çalıştığı bir zamanda, Roli'nin hepsi bir arada sunumu özellikle çekici görünüyor. Lumi'nin ilk kez müzisyenleri ne kadar ileri götürebileceğini merak ediyorum. Bence Roli’nin ilk eğitim ürünü, piyano çalmayı ilk kez denemek ve çalmak isteyen biri için iyi ama pahalı bir çıkış yolu, ancak yol kısa sürede bitiyor. Gerçekten oynamak istiyorsanız, Lumi sadece başlangıç.

Roli Lumi

Yeni başlayanlar için akıllı klavye Roli'de 299 $.