Magazin
Giriş Tarihi : 23-11-2020 22:43   Güncelleme : 23-11-2020 22:43

Roblox'un sanal müzik etkinlikleri için büyük planları var

Eylül ayında bir Cuma gecesi, bir milyondan fazla insan Roblox'un sanal dünyasında bir albüm lansman partisine katıldı

Roblox'un sanal müzik etkinlikleri için büyük planları var

Eylül ayında bir Cuma gecesi, bir milyondan fazla insan Roblox'un sanal dünyasında bir albüm lansman partisine katıldı. Amerikalı pop yıldızı Ava Max, yeni albümü Heaven & Hell'in lansmanını kutlamak için oyunda bir "sanal hayran buluşması" düzenledi. Nispeten basit bir olaydı. Max ilk olarak gökyüzünde süzülen renkli bir dans pistinin önünde büyük bir ekranda göründü ve albümün ardındaki ilhamlarından bahsetti. Daha sonra, oyuncular yanıp sönen ışıklar, havai fişekler ve nihayet karikatürize bir cehennem vizyonuna dönüşen bir fon arasında koşarken birkaç şarkı yaptı.

Basit doğasına rağmen, 1,156 milyon benzersiz oyuncu ortaya çıktı. etkinlik için, eşzamanlı toplam 166.620 kişi ile zirve - ve müziği Roblox'un ayrılmaz bir parçası haline getirme planının sadece başlangıcı. Roblox'un müzik şefi Jon Vlassopulos, "Esas hedef, sanal deneyimi gerçek dünya deneyiminden daha iyi hale getirebileceğimiz bariz olmayan yerlere gitmektir," diyor.

Sanal alanların ve müziğin kesişimi bir süredir istikrarlı bir şekilde artıyor, ancak salgın nedeniyle 2020'de gerçekten hızlandı.

Bu, Travis Scott'un Fortnite adasında dolaşan gökdelen büyüklüğünde bir cyborg versiyonu veya TikTok'ta performans sergileyen The Weeknd'in hayaletimsi CG animasyonlu bir avatarı anlamına gelebilir. Milyonlarca sanal katılımcının ilgisini çeken etkinlikler bunlar.

İlk bakışta Roblox, Fortnite, TikTok veya Minecraft gibilerle aynı kültürel önbelleğe sahip değil. Yaygın olarak bir çocuk platformu olarak kabul edilir ve genç oyuncuların hem küçük oyunlar geliştirip hem de oynadıkları popüler bir yer. Ancak Vlassopulos, seyirci gençken çarpık olsa da bu algının tamamen doğru olmadığını söylüyor. Roblox 2006'dan beri buralarda ve topluluğun yanında yaşlandığını söylüyor. "Bu çocuklarla ilgili bir şey değil," diye açıklıyor Vlassopulos. "Bu bir gençlik platformu." Bu genç kitle, Roblox’un tam ölçeğiyle birleştiğinde - tahmini 150 milyon oyuncuya sahip - onu sanatçılar için çekici bir alana dönüştürdü.

İşler yavaş başladı. Roblox, Ava Max etkinliğinden önce One World: Together at Evde yardım konseri için yayın ortağı olarak da görev yaptı. Vlassopulos'a göre hedeflerden biri, "nispeten hafif bir dokunuşla yaratıcı bir şeyler yapmanın kolay bir yoluna sahip olmaktı, bu yüzden yapılması aylar ve aylar sürmez." Bu olayların her ikisi de nispeten hızlı bir şekilde bir araya geldi ve sanatçılara platformun olanaklarını göstermenin ve etiketlemenin bir yolu olan neredeyse teaser gibi.

Vlassopulos, "Gelecekte konserler yaparsak, daha yüksek sadakatli olur" diyor. "Sanal konser anlayışımızın sanal bir sanatçıya, sanal bir sahneye ve sanal bir izleyiciye sahip olması gerektiğini düşünüyoruz." Ayrıca, bunun hayranlar için sahne arkası unsurlarını da içerebileceğini ve Roblox içindeki sanal festivallerin bir olasılık olduğunu belirtti.

Roblox, bu alanda hala nispeten geride kaldı. Örneğin Fortnite, 2019'da ilk sanal konserini düzenledi ve kısa süre önce Los Angeles'ta yüksek teknolojili bir stüdyo kurdu, böylece oyun içinde daha düzenli müzik etkinlikleri düzenleyebildi. Geliştirici, Fortnite'da bir müzik videosu başlatmak için K-pop süper grubu BTS ile ortaklık bile yaptı. Roblox’un çabaları nispeten küçük ölçekli olmuştur - ancak bu tasarım gereğidir. Vlassopulos, planın "çocukların buna alışmasına izin vermek" ve sürekli olarak canlı müziği Roblox deneyiminin daha önemli bir parçası haline getirmek için ölçeği yavaşça büyütmek olduğunu söylüyor.

"Biz sadece Başlarken ”diyor," ancak her şeyin nereye gittiğini görmek oldukça heyecan verici. "