Gündem
Giriş Tarihi : 01-04-2022 17:24   Güncelleme : 01-04-2022 17:24

RAMAZAN HEYECANI ŞEHİR EKRANI’NDA YAŞANACAK

RAMAZAN HEYECANI ŞEHİR EKRANI’NDA YAŞANACAK

RAMAZAN HEYECANI ŞEHİR EKRANI’NDA YAŞANACAK

Esenler Belediyesi, tüm İslam âleminde büyük bir coşkuyla karşılanan bolluk ve bereket ayı Ramazan-ı Şerif’i bu yıl da birbirinden özel etkinliklerle idrak edecek. “Ramazan Doğruluktur” temasıyla Şehir Ekranı TV’de bu mübarek aya özel içerikler izleyicilerle buluşacak. İlahiyatçı Fatih Savaş, ‘İftarı Beklerken’ programıyla Ramazan heyecanını evlere taşıyacak.  Yapılan çekilişlerle izleyicilere her akşam Ramazan sepeti, tablet bilgisayar ve nostaljik radyo hediye edilecek. Her gün bir camide vatandaşlara Osmanlı şerbeti ve lokma ikram edilecek.

Şehir Ekranı’nda ramazan ayına özel içerikleri takip etmek için tıklayabilirsiniz. 

İlahiyatçı Fatih Savaş, Ramazan ayı boyunca her gün “İftarı Beklerken” programıyla Şehir Ekranı TV’de izleyiciyle buluşacak. Programa her Pazar günü dizi oyuncuları konuk olacak. Her yıl Ramazan ayının 15. gününde kutlanan Dünya Yetimler Günü’nde yetim çocuklar, Fatih Savaş’ın konuğu olacak. 18-23 Nisan tarihleri arasında yapılacak Barış Ekmeği Festivali için dünyanın dört bir yanından ülkemize gelen öğrenciler de programa katılarak izleyicilerle buluşacak.

Şehir Ekranı TV’de “Şehir ve Çocuk Saati” ile minikler kendileri için özel hazırlanmış içerikleri izleyebilecekler.

Şehir Ekranı TV’de “Kutlu Mevlid” programıyla Süleyman Çelebi’nin Mevlid-i Şerif bahirlerini mevlidhanlar okuyacak. Ömer Tuğrul İnançer, “Mübarek Vakitler” programında Mevlid-i Nebi, Ramazan, Kadir Gecesi ve hicret konularını ele alacak. Mim Kemal Öke ve Enes Yıldırım, “Can Elleri” ile izleyiciyle buluşacak. Programda Anadolu erenlerinin yazdığı şiirler, Enes Yıldırım tarafından makamlarına uygun olarak seslendirilecek. Divanhane programında ise Hz. Muhammed (SAV) ve dört halife dönemi ele alınacak. Muhammed Emin Yıldırım da Hz. Peygamber’in hayatını anlattığı “Siyer Sohbetleri” programıyla Şehir Ekranı TV’de olacak.

Osmanlı’da Ramazan ayının gelmesiyle dini ve ahlaki uyarıların yapıldığı “tembihname” geleneği, oyuncu-yazar Bahadır Yenişehirlioğlu’nun sunuculuğunu üstlendiği “Ramazan Tembihi” adlı programla yeniden canlanacak. Ramazan’a özel besteler ise “Ramazan Ezgileri” programıyla kalplere dokunacak. Ülkemizde eğitim gören uluslararası öğrenciler “Benim Ülkemde Ramazan” programıyla kendi ülkelerindeki Ramazan’ı anlatacak.

Kadir Gecesi’nde yapılacak çekilişle vatandaşlara Kudüs, Umre ve Balkanlar ziyareti hediye edilecek. Kadir Gecesi’nin akşamında Ramazan ayıyla özdeşleşmiş pideler Esenler Belediyesi’nin ikramı olarak iftar sofralarındaki yerini alacak. Bu sene de Ramazan’ın ilk günü yine çocukların olacak. Çocuk iftarında minikler, Başkan amcaları ile oruçlarını açacak. Ayrıca Ramazan ayı boyunca Esenlerliler, düzenlenen programlarla Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ile pek çok cami ve türbeyi ziyaret etme imkânı bulacak.

Esenler Belediyesi tarafından her Ramazan Anadolu Sokağı’nda gerçekleştirilen dernek buluşmaları, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Sivil Toplum Ekranı’nda gerçekleşecek. Mehmet Kaya’nın sunumuyla ekranlara gelecek olan “Memleketimde Ramazan” programında her akşam farklı illerden STK yöneticileri evlere konuk olacak. Ramazan ayı boyunca Radyo Esenler’de de pek çok özel yayın dinleyicilerle buluşacak.

Esenler’de bu Ramazan, 15-24 Nisan tarihleri arasında Esenler Dörtyol Meydanı’nda İçişleri Bakanlığı riyasetinde, ulusal ve uluslararası çapta yardım yürüten kuruluşlarla “İyilik Buluşmaları Fuarı” düzenlenecek.

Fuar boyunca ihtiyaç sahibi çocukların kıyafet ihtiyaçları karşılanacak ve yardım kampanyaları düzenlenecek.

Koronavirüs nedeniyle 2 yıl önce hayatını kaybeden, Esenler Belediyesi’nin programlarıyla yıllarca Esenlerlilerle buluşan ilahiyatçı-yazar merhum Ömer Döngeloğlu, vefatının yıl dönümü olan 3 Mayıs’ta düzenlenen özel bir programla anılacak.

Esenler’de ramazan heyecanına ortak olmak ve tüm detaylara ulaşmak için ramazan bültenimize tıklayabilirsiniz.

Ayrıca ramazan boyunca sizler için düzenlediğimiz umre çekilişi, gezi ve programlara katılmak için esenlerderamazan.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

.