Teknoloji
Giriş Tarihi : 06-04-2022 15:04   Güncelleme : 06-04-2022 15:04

Öğretim Üyemizin Avrupa Birliği Projesi İyi Uygulama Örneği Seçildi

Öğretim Üyemizin Avrupa Birliği Projesi İyi Uygulama Örneği Seçildi

Öğretim Üyemizin Avrupa Birliği Projesi İyi Uygulama Örneği Seçildi

İTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü öğretim üyemiz Prof. Dr. Lale Tükenmez Ergene’nin yürüttüğü I-BEE-VR adlı Avrupa Birliği projesi başarı ile sonuçlandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Viyana Üniversitesi, École Centrale de Lille, Krakow Pedagoji Üniversitesi, Katalonya Politeknik Üniversitesi, Pandora AR VR ve İTÜ Mezunlar Derneği ortaklığında yürütülen Erasmus+ Yükseköğretimde Stratejik Ortaklıklar kapsamında yürütülen “Immersive Business and Engineering English in Virtual Reality: A tool for the Sustainable Mobility of the Skilled Workforce in the EU” projesi başarıyla sonuçlandı ve Avrupa Komisyonu tarafından iyi uygulama örneği olarak seçildi. Projede İTÜ’den Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nilüfer Ülker, Yabancı Diller Yüksekokulu öğretim görevlileri Dr. Şehkar Fayda Kınık, Hande Yalınateş Koşar, İmge Şahin Girtten, Fatma Betül Akpınar, Bekir Şerifoğlu ve Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi’nden Ar. Gör. Çağatay Koç araştırmacı olarak görev aldılar.

2018 yılında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 259.672 Avro hibeye değer görülen ve 3 yıl süren Erasmus+ Yükseköğretimde Stratejik Ortaklıklar projesi olan I-BEE-VR, iş ortamını gerçeğe en yakın düzeyde yansıtan sanal gerçeklik uygulamalarıyla mühendis adaylarının mesleki İngilizce dil yetkinliklerini arttırarak onları çokuluslu işyerlerindeki mesleki yaşama hazırlamayı ve sürdürülebilir uluslararası nitelikli işgücü hareketliliği ve istihdamını desteklemeyi amaçlıyor. Çokuluslu işyerlerinde çalışan mühendislerin profesyonel hayatlarında iş İngilizcesi ihtiyaçlarını tespit edip bu doğrultuda ortak bir müfredat ve gerçeğe yakın deneyimler sunacak sanal gerçeklik tabanlı etkileşimsel öğrenme ortamı hazırlamayı hedefleyen projeyle geliştirilen müfredat, kapsamlı ve çokuluslu bir ihtiyaç analizine dayandırılması, uluslararası işbirliği içinde hazırlanmış olması ve iş ortamındaki çeşitli ortam ve aktivitelerin öğrencilere gerçeğe en yakın deneyim sunabilmesi açısından alanında öncülük ediyor.

Projenin detayları için, proje internet sayfasını veya Avrupa Birliği Erasmus+ Proje Sonuçları platformunu ziyaret edebilirsiniz.