Magazin
Giriş Tarihi : 23-11-2020 21:48   Güncelleme : 23-11-2020 21:48

Müzik endüstrisi, Twitch ile yasal bir mücadeleye doğru bir adım daha attı

Amazon, geçen Perşembe günü telif hakkı ihlali ve Twitch’in büyük müzik hakları sahipleriyle var olmayan lisans anlaşmaları hakkında "kabarcıklı" bir mektup aldı, Variety raporlarına göre

Müzik endüstrisi, Twitch ile yasal bir mücadeleye doğru bir adım daha attı

Amazon, geçen Perşembe günü telif hakkı ihlali ve Twitch’in büyük müzik hakları sahipleriyle var olmayan lisans anlaşmaları hakkında "kabarcıklı" bir mektup aldı, Variety raporlarına göre. Mektup, Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA), Kayıt Akademisi, Ulusal Müzik Yayıncıları Derneği, Amerikan Bağımsız Müzik Derneği, SAG-AFTRA ve daha fazlasını içeren kuruluşlar tarafından imzalandı.

Belge Twitch'i yayıncıların uygun lisansı almadan telif hakkıyla korunan müzik çalmalarına izin vermekle suçluyor. (Müzik telif hakkı çetrefilli, karmaşık bir konudur; görsel-işitsel içeriğe müzik çalmak istiyorsanız, bunu yasal olarak yapmak için en az iki farklı lisansa ihtiyacınız vardır: bir senkronizasyon lisansı ve bir mekanik lisans.) "Twitch, buna yanıt olarak hiçbir şey yapmıyor gibi görünüyor. Variety'ye göre mektupta kısmen okuyor.

A hakkında aldığı binlerce müzik ihlali bildirimi ve şu anda bunları aldığını bile kabul etmiyor. Hafta önce Twitch, binlerce yayıncıya telif hakkını ihlal ettiklerini ve platformun rahatsız edici videoları sildiğini bildiren bir bildirim gönderdi. Amazon'a gönderilen mektup, RIAA'nın bir kampanyada Twitch'in çevrimiçi telif hakkını yöneten Dijital Binyıl Telif Hakkı'na uymadığını gösteren bir sonraki adım gibi görünüyor. Bu, telif hakkı talepleri için dava açılmasını sağlayabilir. Bunun bir emsali var: Medya şirketleri, aynı gerekçelerle 2007 ve 2009 yılları arasında YouTube'a dava açtı ve bu, şirketin hala telif hakkı ihlallerini ortadan kaldırmak için kullandığı bir içerik parmak izi sisteminin oluşturulmasına yol açtı.

Müzik telif hakkı çetrefilli ve karmaşık bir konudur

YouTube'da, hak sahipleri artık isterlerse telif hakkıyla korunan bir videodan reklam gelirini toplayabilir ve hak ihlalinde bulunan kanalları kaldırabilir. Lisanslarla ilgili yasal çekişme, RIAA'nın Twitch'e benzer bir şeye meyilli olduğunu gösteriyor.

Mektup ayrıca Twitch’in müziği görsel-işitsel akıştan ayıran ve arşivlenmiş yayınlardan ayıran yeni Soundtrack aracını da havaya uçurdu. Mektubu gönderen gruplar, "Twitch’in Soundtrack aracı için ne senkronizasyon ne de mekanik lisansların gerekli olmadığı şeklindeki açık duruşuyla şaşırdıklarını" söylüyorlar.

Yanıt olarak Twitch, Variety'ye şirketin müzik sektörünün yayıncılık tarafı olan icra hakları kuruluşlarına telif ücreti ödeyerek müzik ekonomisini desteklediğini iddia eden bir açıklama yaptı. Bu, Twitch'in RIAA'nın istediği lisansları değil, lisansları ödediği anlamına geliyor. Twitch'in ödediği kamusal performans lisansları, restoranlar gibi yerlerin halka açık yerlerde müzik çalmasına izin veriyor. Twitch ayrıca Soundtrack özelliğinin tamamen lisanslı olduğunu ve üründe gösterilen müzik için hak sahipleriyle anlaşmaları olduğunu söyledi.

Sektör grupları, lisanssız müziğin hala yaygın olarak bulunabileceğinden endişe duyduklarını söylüyor. Twitch'te, şirketin onu kaldıracağı yönündeki iddialarına rağmen: "Twitch, aldığı binlerce müzik ihlali bildirimine yanıt olarak hiçbir şey yapmıyor gibi görünüyor ve şu anda bunları aldığını bile kabul etmiyor."

<