Magazin
Giriş Tarihi : 23-11-2020 21:48   Güncelleme : 23-11-2020 21:48

Moog’un sınırlı sayıda üretilen theremin, 100 yıllık tuhaf sesleri işaret ediyor

Bir zamanlar geleceğin enstrümanı olan theremin sesleri, 100 yıldır dikenlerimizi ürpertiyor

Moog’un sınırlı sayıda üretilen theremin, 100 yıllık tuhaf sesleri işaret ediyor

Bir zamanlar geleceğin enstrümanı olan theremin sesleri, 100 yıldır dikenlerimizi ürpertiyor. Moog, anma töreninde, adını theremin virtüöz Clara Rockmore'dan alan yeni sınırlı sayıda Claravox Centennial'ı tanıtıyor.

Moog, Claravox'un "bir theremin'de bulunan en yüksek kalite kontrol ve sesi" sunduğunu söylüyor. Geleneksel ve Modern olmak üzere iki modla, tereministlerin heterodin analog ve dijital osilatörler arasında geçiş yapmasını sağlar. Moog’un Etherwave Pro theremin ile aynı dalga şekillendirme devresine ve DAW'lara bağlantı ve bir kontrolör olarak kullanım için DIN MIDI, USB ve CV giriş ve çıkışlarına sahiptir. Cevizden bir dolap, pirinç antenler ve oynayabileceğiniz çok sayıda düğme ile sadece bakmak da çok hoş.

Elektronik enstrümanlar, mucitleri ve oyuncuları, müzik tarihinin en büyüleyici unsurlarından bazılarıdır. Bir müzik kütüphanesinde çalışırken, grafik notasyonları ve elektronik müzik aramak için genellikle daha yavaş vardiyalarımızı notalar ve plak koleksiyonlarımızı karıştırarak geçirirdim. Bugün Moog sitesini tıklamak bir zevk: theremin tarihinin bir not defteri zaman çizelgesi, theremin öncülerinin eski fotoğrafları ve videoları ve Rockmore, Bob Moog ve Leon Theremin'in kayıtlarının bulunduğu bir ses derlemesi var.

< blockquote>

Vay canına, ayrıca Leon Theremin, Clara Rockmore ve Bob Moog'un elektronik müzikle konuştuğu (ve çalan) bir mini sesli belgesel var. Taşıma. https://t.co/ufvegFgnhq

— Matt Patches (@misterpatches) 22 Ekim 2020

Bilim kurgu korku film müzikleri teremin ürkütücü seslerinin en tanınmış yeri olsa da, klasik kompozisyonların inanılmaz derecede hareketli yorumlamaları için (değişmez) aralığa sahiptir. Rockmore'un kendisi theremin'i bir konser enstrümanı olarak meşrulaştırmak için gerekliydi. Moog, Claravox'u göstermek için, Clara Rockmore ve piyanist kız kardeşine anma niteliğinde bir düet olan theremin ve piyano üzerine “Clair de Lune” yorumunu yaptı.

Claravox ile birlikte $ 1,499'da, sınırlı birimlerden birinin ön siparişini vermeden önce bütçenizi ayarlamak isteyebilirsiniz. Ama bir tanesini yakalayamazsanız, en azından örnekleri dinlemek ve Moog’un sitesindeki güzel fotoğraflara özlemle bakarken bana katılabilirsin.

Bob Moog’un sentezlerine ilham veren dokunmadığınız enstrüman theremin, çaldığını gördüğünüz her an büyüleyicidir. Besteci Albert Glinsky, "Bir bakıma," diye yazıyor, "Leon Theremin'in 100 yıl önce yarattığı deha: Asla eskimeyen bir arayüz."