Eğitim
Giriş Tarihi : 08-04-2022 04:23   Güncelleme : 08-04-2022 04:23

Moleküler Biyoloji ve Genetik Seminerleri: Prof. Omar K. Farha

Moleküler Biyoloji ve Genetik Seminerleri: Prof. Omar K. Farha

Moleküler Biyoloji ve Genetik Seminerleri: Prof. Omar K. Farha

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümümüzün düzenlediği seminer serisinin yeni konuğu, Northwestern Üniversitesi'nden Prof. Dr. Omar K. Farha olacak.

Prof. Farha'nın “New Age of Catalyst Discovery: Koruma için Akıllı ve Programlanabilir Süngerler” başlıklı konuşmasını 11 Nisan Pazartesi saat 16:00'dan (08:00 ABD Saati) itibaren Zoom üzerinden takip edebilirsiniz.

Zoom Toplantı Kimliği: 846 9133 8215

Özet: Bu konuşma, temel araştırmadan uygulamaya ve ticarileştirmeye kadar metal-organik çerçevelere (MOF'ler) odaklanacaktır. MOF'ler, metal bazlı düğümlerden ve çok boyutlu kafesler halinde kendiliğinden birleşen organik ligandlardan oluşan gözenekli, kristalli bir malzeme sınıfıdır. Zeolitler ve aktif karbon gibi geleneksel gözenekli malzemelerin aksine, çok çeşitli moleküler yapı taşları seti, çok çeşitli özelliklere sahip MOF'lerin gerçekleştirilmesine izin verir. MOF'lerin fiziksel mimarisinin ve kimyasal özelliklerinin, kimyasal savaş ajanı detoksifikasyonu için katalitik aktivite gibi uygulamalarda malzeme performansını nasıl etkilediğine dair kapsamlı bir anlayış geliştirdik.

Konuşmacı Hakkında: Omar K. Farha Dow Chemical Company Profesörü ve Northwestern Üniversitesi Kimya Bölümü'nde Charles E. ve Emma H. ​​Morrison Profesörü ve ACS Applied Materials & Interfaces için Yardımcı Editördür. Mevcut araştırması, enerjiden savunmayla ilgili zorluklara kadar kimya ve malzeme biliminin çeşitli alanlarını kapsar. Spesifik olarak araştırması, algılama, kataliz, depolama, ayırma ve su arıtma uygulamaları için metal-organik çerçevelerin (MOF'ler) rasyonel tasarımına odaklanmaktadır. Araştırma başarıları, Avrupa Bilimler Akademisi üyesi, Arap Bilim Adamları Akademisi Üyesi, Kuveyt Ödülü, Japon Koordinasyon Kimyası Derneği "Yaratıcı çalışma için uluslararası ödül", Royal Society of Kimya “Çevre, Sürdürülebilirlik ve Enerji Bölümü Erken Kariyer” Ödülü, Amerikan Kimya Derneği “Ayırma Biliminde Genç Araştırmacılar için Satinder Ahuja Ödülü” ve “ACS ENFL Gelişen Araştırmacı Ödülü” ve Northwestern Üniversitesi Kimya Bölümü tarafından kurulan bir ödül onuruna: Omar Farha Araştırma Liderliği Ödülü “kimyada en iyi araştırma arayışında yönetim, işbirliği ve liderlik için verilir” ve her yıl bölümde çalışan seçkin bir araştırma bilim insanına verilir. Prof. Farha'nın 550'den fazla hakemli yayını vardır, 16 patenti, 74.000 alıntısı ve 132'lik h-endeksi (google Scholar) ve 2014'ten 2021'e kadar "En Çok Atıf Alan Araştırmacı" olarak adlandırılmıştır. Prof. -Metal-Organic Framework Materials tarafından sağlanan sistem düzeyinde mühendislik ürünü bir ürünü ticarileştiren ilk şirket olan NuMat Technologies'in kurucusu ve başkanı.