Eğitim
Giriş Tarihi : 15-04-2022 02:26   Güncelleme : 15-04-2022 02:26

Moleküler Biyoloji ve Genetik Seminerleri: Prof. Dr. Ege T. Kavalalı

Moleküler Biyoloji ve Genetik Seminerleri: Prof. Dr. Ege T. Kavalalı

Moleküler Biyoloji ve Genetik Seminerleri: Prof. Dr. Ege T. Kavalalı

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümümüzün organize ettiği seminer serisinin yeni konuğu, Vanderbilt Üniversitesi Farmakoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ege T. Kavalalı olacak.

p>Prof. Kavalalı'nın “Merkezi sinir sisteminde sinir iletimini düzenleyen geleneksel olmayan yollar” başlıklı konuşmasını 18 Nisan Pazartesi saat 17:00'den (9:00 ABD Saati) itibaren Zoom üzerinden takip edebilirsiniz.

Zoom Meeting ID: 830 1965 3297

Özet: Spontan nörotransmitter salınımının, 20. yüzyılın ortalarında Bernard Katz tarafından keşfedilmesinin ardından, başlangıçta, aksiyon-potansiyel-uyarılmış iletimin tesadüfi bir yan ürünü olduğu düşünülüyordu. Bir dizi araştırmada grubumuz, spontan nörotransmisyonun farklı presinaptik ve aynı zamanda postsinaptik substratları içerdiğini ve daha önce gözden kaçan bir nöronal iletişim modunu temsil ettiğini göstermiştir. Bu sunumda, endoplazmik retikulum stresi ve hücre dışı veziküller yoluyla sinaptik vezikül proteinlerinin değişimini içeren çeşitli sinyal yollarıyla bu alışılmadık nörotransmisyon modunun düzenlenmesine ilişkin son anlayışımızı tartışacağım.

Konuşmacı Hakkında: Lisans olarak Dr. Kavalali, İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi'nde Elektrik Mühendisliği okudu. 1995 yılında doktora derecesini aldı. New Brunswick, New Jersey'deki Rutgers Üniversitesi'nden Biyomedikal Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1999 yılında Stanford Üniversitesi'nde (Stanford, California) Moleküler ve Hücresel Fizyoloji Bölümü'nde doktora sonrası çalışmalarını tamamladı. Aynı yıl, Dr. Kavalali, Dallas, Teksas'taki UT Southwestern Tıp Merkezi'ndeki Temel Sinirbilim Merkezi'nde öğretim kadrosuna katıldı. UT Southwestern'de 19 yıl hizmet verdikten sonra, Eylül 2018'de Dr. Kavalali, Vanderbilt Üniversitesi (Nashville, Tennessee) Farmakoloji Bölümü'ne Profesör olarak katıldı. Halen Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır ve Deneysel Terapötikler alanında William Stokes Başkanlığını yürütmektedir. Dr. Kavalali, moleküler araçların yanı sıra elektriksel ve optik kayıt tekniklerini kullanarak merkezi sinir sistemindeki nörotransmisyon ve sinaptik sinyalleme mekanizmalarını inceliyor. Grubu, bireysel sinapslarda bulunan sinaptik vezikül geri dönüşüm yolları arasındaki heterojenliğin moleküler temeline ve işlevsel sonuçlarına odaklanır. Özellikle, çalışması, kendiliğinden nörotransmitter salınımının mekanik ve fonksiyonel olarak uyarılmış nörotransmisyondan ayrı tutan rolünü ve altında yatan mekanizmaları ortaya çıkardı. Bu çalışmalar, spontan nörotransmisyonun, aksiyon potansiyeli ile uyarılmış sinaptik iletimden bağımsız olarak, otonom bir nöronal sinyal yolu olarak hareket ettiği hipotezine yol açmıştır. Ayrıca Dr. Kavalali ve meslektaşları, hızlı antidepresan etkisini tetiklemek için gerekli olan spontan nörotransmisyona bağlı sinyal iletim mekanizmalarını tanımladılar.