Eğitim
Giriş Tarihi : 06-04-2022 15:51   Güncelleme : 06-04-2022 15:51

Moleküler Biyoloji ve Genetik Seminerleri: Prof. Daniela Drummond-Barbosa

Moleküler Biyoloji ve Genetik Seminerleri: Prof. Daniela Drummond-Barbosa

Moleküler Biyoloji ve Genetik Seminerleri: Prof. Daniela Drummond-Barbosa

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümümüzün organize ettiği seminer serisinin yeni konuğu, Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu Biyoloji Bölümü'nden. Drummond-Barbosa'nın “Drosophila germline kök hücre soyunun diyet, sıcaklık ve tüm vücut fizyolojisi ile kontrolü” başlıklı konuşmasını 4 Nisan Pazartesi saat 15:00'ten (08:00 ABD Saati, Maryland) itibaren Zoom üzerinden takip takip yapabilirsiniz.

Zoom Meeting ID: 867 6816 9662 

Özet: Doku kök hücre soyları organ işlevini sürdürür ve dış ve sistemik ortamlara yanıt verir, ancak altta yatan fizyolojik, hücresel ve moleküler vivo mekanizmalar büyük ölçüde bilinmiyordu. Daniela Drummond-Barbosa'nın araştırması, bir model sistem olarak Drosophila melanogaster'ın germline kök hücre dizisini kullanarak kök hücre soylarının davranışını diyet, stres ve diğer sistemik girdilere bağlayan metabolik ve fizyolojik mekanizmaları belirlemeye odaklanmaktadır. Son 20 yılda, Drummond-Barbosa laboratuvarı, insülin ve diğer bilinen diyete bağımlı yollar, nükleer reseptörler ve adiposit faktörleri için beslenmeyi eşey hattı davranışına bağlamada spesifik roller tanımlayarak, germ hattı sapını modüle eden fizyolojik ağın karmaşıklığını vurgulamıştır. hücre soyu. Daha yakın zamanlarda, yetişkin Drosophila dişilerinin sıcak veya soğuk sıcaklıklara kronik olarak maruz kalmasının, farklı hücresel mekanizmalar yoluyla yumurta üretim oranlarında önemli bir azalmaya yol açtığını ve sıcaklık ve iklim değişikliğinin böcek üremesi üzerindeki etkilerini araştırmak için kavramsal bir çerçeve sağladığını buldular.

Konuşmacı Hakkında: Daniela Drummond-Barbosa, Los Angeles, California'da doğdu ve Brezilya, Belo Horizonte'de büyüdü. Lisans derecesini Brezilya'daki Universidade Federal de Minas Gerais'ten Biyokimya ve İmmünoloji alanında aldı. Daha sonra Yale Üniversitesi'nde Genetik yüksek lisans programına katılmak için Connecticut, New Haven'a taşındı. Doktorasını yaptı. Daniel DiMaio ile memeli hücrelerinde sığır papilloma virüsü E5 proteini ile trombosit kaynaklı büyüme faktörü reseptörü arasındaki etkileşim üzerine araştırma. Daniela doktora sonrası eğitimini Carnegie Enstitüsünde Allan Spradling ile Drosophila modelinde diyetle yetişkin doku kök hücre regülasyonu üzerinde çalışarak yaptı. 2002 yılında Daniela, Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi'ndeki Hücre ve Gelişim Biyolojisi Bölümüne Yardımcı Doçent olarak katıldı. 2009'da laboratuvarını Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu'ndaki Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Bölümü'ne taşıdı ve şu anda kadrolu bir Profesör. 2022'de Daniela, Wisconsin-Madison Üniversitesi ve Morgridge Araştırma Enstitüsü'nde bu yaz laboratuvarını taşıyacağı yeni bir ortak fakülte pozisyonunu kabul etti. Drummond-Barbosa laboratuvarı, Drosophila oogenez modelini kullanarak kök hücre soylarının dış faktörlere/fizyolojiye nasıl tepki verdiğini araştırıyor. Daniela'nın araştırması, Ulusal Sağlık Enstitüleri ve Amerikan Kanser Derneği tarafından dışarıdan finanse edildi. Çalışmalarından dolayı 2006 yılında Vanderbilt Üniversitesi'nden Rektörlük Araştırma Ödülü'nü ve 2017'de Shikani/El Hibri Keşif ve Yenilikçilik Ödülü'nü aldı. 2014 yılında American Association for the Advancement of Science üyeliğine seçildi. Ulusal Sağlık Enstitüleri Hücresel Mekanizmaları Yaşlanma ve Gelişim Çalışma Bölümünde (2016-2020) ve 2012-2017 yılları arasında Amerikan Kanser Derneği'nin Kanserde Gelişim ve Farklılaşma Akran Değerlendirme Komitesi'nin düzenli üyesi olarak görev yaptı (Başkan Yardımcısı) 2015'te; 2016-2017'de Başkan), Amerika Genetik Derneği Larry Sandler Ödülü seçim komitesi üyesi (2015) ve Başkan (2016) olarak ve Amerika Genetik Derneği 55. Yıllık Drosophila Araştırma Konferansı'nın (2014) Eş Organizatörü olarak.