Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 09-08-2021 19:18   Güncelleme : 09-08-2021 19:18

Mimarlık Öğrencilerine MODOKO’da Mesleki Deneyim

İstanbul Kültür Üniversitesi’nin nitelikli işgücünün sağlanmasına yönelik MODOKO ile imzaladığı protokolün ilk etabı Mimarlık Fakültesi ile gerçekleştirildi

Mimarlık Öğrencilerine MODOKO’da Mesleki Deneyim

İstanbul Kültür Üniversitesi’nin nitelikli işgücünün sağlanmasına yönelik MODOKO ile imzaladığı protokolün ilk etabı Mimarlık Fakültesi ile gerçekleştirildi. Mimarlık ile İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerine, zorunlu ve isteğe bağlı staj olanaklarıyla birlikte uygulamalı saha deneyimi, mesleki uzmanlardan danışmanlık gibi imkanlar da sunan protokolün ikinci etabı üniversitenin Mühendislik Fakültesi ile gerçekleşecek. 

İstanbul Kültür Üniversitesi öğrencilerine, MODOKO’da yer alan firmalarda gözlem, araştırma, danışmanlık ve staj olanağı sunan işbirliği protokolünün ilk etabı Mimarlık Fakültesi ile imzalandı.
Törende İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hanife Öztürk Akkartal, üniversitenin Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Mimarlık Bölümü akademik kadrosu, MODOKO Yönetim Kurulu Başkanı Koray Çalışkan ve Kurul üyeleri hazır bulundu.  

Mimarlık ve İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı öğrencilerine teorik bilgilerini, MODOKO’da bulunan meslek uzmanı danışmanlarla geliştirme ve uygulama yapma olanağı sunan staj protokolü ile orta ve uzun vadede ülkemizde bu alanda yetişen nitelikli işgücüne katkı sağlanması hedefleniyor. 

Lisans eğitiminde saha deneyiminin her öğrenci için çok değerli olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Hanife Öztürk Akkartal Üniversite ve MODOKO staj işbirliği hakkında şunları söyledi: “Protokolümüz zorunlu ve isteğe bağlı stajları bulunan öğrencilerimizin mesleki deneyimi için çok önemli bir başlangıç.  Uygulamanın ağırlıklı olduğu Mimarlık eğitiminde öğrencilerimizin zorluk yaşamadan mesleki pratiklerini geliştirmeleri çok önemli. Ek olarak pandemi döneminde değişen iş modelleri staj arayışında olan tüm üniversite gençliğini etkiledi ki MODOKO ile işbirliğimiz çerçevesinde Mimarlık öğrencilerimizin pratik yapma, mesleki mentorluk alma konusunda zorluk yaşamayacaklarını bilmek bizim için çok önemli.”

Protokolün kapsam itibarıyla mesleki network olanağı da sunduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Akkartal sözlerine şöyle devam etti:  “İlk etabını Mimarlık Fakültemizle imzaladık. 2020-2021 itibarıyla Fakültemizdeki İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı ile Mimarlık Bölümlerimizin saha deneyimlerini geliştirmek üzere imzaladık. Başta MODOKO Yönetim Kurulu Başkanı Koray Çalışkan olmak üzere tüm MODOKO yönetiminin, alanında nitelikli işgücünün yetişmesi konusundaki farkındalıkları bu protokolün yaşama geçmesinde en önemli unsur.”

Protokolün ikinci aşamasının Mühendislik Fakültesi ile imzalanacağını kaydeden Rektör Prof. Dr. Öztürk Akkartal, Staj işbirliği kapsamında düzenlenecek MODOKO Mekan Tasarımı Yarışmasına ilişkin şunları söyledi: “Yarışma üniversitemizin Mimarlık ile İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerine açık. Amacımız geleceğin Kültürlü mimarlarının arasındaki yapıcı rekabeti desteklemek. Öğrencilerimiz, MODOKO alışveriş merkezinin giriş kapıları dahil tüm mekanları yeniden tasarlayacak projeleriyle yarışacaklar. MODOKO’da Kültür’lü öğrencilerimizin imzasını görmek için şimdiden heyecanlanıyoruz” dedi.