İstanbul Haberleri
HV
06 HAZİRAN Salı 05:10

Mimar Sinan Hamamı restore ederek Sahaflar Çarşısı olarak açılışını gerçekleştirdik.

440 yıllık Mimar Sinan Hamamı’nı Vakıflar Genel Müdürlüğü ile birlikte yeniden restore ederek Sahaflar Çarşısı olarak açılışını gerçekleştirdik.

YEREL
Giriş Tarihi : 03-12-2022 12:55   Güncelleme : 03-12-2022 12:55
Mimar Sinan Hamamı restore ederek Sahaflar Çarşısı olarak açılışını gerçekleştirdik.

Açılış törenine Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Ak Parti Milletvekili Osman Boyraz, Üsküdar Kaymakamı Adem Yazıcı, Başkan Hilmi Türkmen, Eski bakanlardan Mahir Ünal, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve çok sayıda davetli katıldı.

Başkan açılış konuşmasında, ‘’Bildiğiniz gibi Eylül ayında hemen karşımızdaki Mimar Sinan Çarşısını, geçtiğimiz günlerde bu çarşının içinde yer alan Üsküdar Antikacılar Çarşısı’nı açmıştık. Bunlar gerçekleşirken de Mimar Sinan’ın inşa ettiği bu eski çarşımızın restorasyonu devam ediyordu. Şimdi de bir düzenlemeyle bu çarşının içinde yeniden düzenlediğimiz Üsküdar Sahaflar Çarşısı’nı açıyoruz. İstanbul’da sahaflık mesleği, sahaf dükkânları denince akla gelen semtler var. Üsküdar da bunlardan biri. Biz de bütün sahafları bir yere toplamak, kitap etrafında bir sinerji, bir topluluk doğsun istedik. Sahaflarımız kitapların da ruhuna, fiziksel yapısına uygun mekânlarda olsunlar; vatandaşlar da bu mekânlara kolay ulaşsınlar istedik. Hepimizin iradesi ortak ve bu yöndeydi. Ayrıca üst katı da Sahaflar Kahvesi oldu. Karşıdaki yeni çarşı ile birlikte Üsküdar’a yeni bir hareketlilik gelecek. Zaten capcanlı olan şehrimiz biraz daha renklenecek.’’ dedi.

AdminAdmin

YORUMLAR