Eğitim
Giriş Tarihi : 24-07-2021 10:47   Güncelleme : 24-07-2021 10:47

Mezunumuz İlayda Elhih’e 40. İstanbul Film Festivali’nden En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

Tiyatro Bölümümüzün 2018 yılı mezunlarından İlayda Elhih “Sardunya” filmindeki rolüyle, İKSV tarafından düzenlenen 40

Mezunumuz İlayda Elhih’e 40. İstanbul Film Festivali’nden En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

Tiyatro Bölümümüzün 2018 yılı mezunlarından İlayda Elhih “Sardunya” filmindeki rolüyle, İKSV tarafından düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma bölümünde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Bu yılki afişleri, başka bir KHAS mezunu olan kolaj sanatçısı Selman Hoşgör tarafından hazırlanan festivalin Ulusal Yarışma Jürisi yönetmen Tolga Karaçelik başkanlığında toplandı. Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri ise oyuncu Ece Dizdar, sanat yönetmeni ve yapım tasarımcısı Naz Erayda Kurdoğlu, yapımcı Nadir Öperli ve yazar Şebnem İşigüzel oldu. Jüri, toplam 9 dalda ödül verdi. Mezunumuz Elhih, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü, “Dirlik Düzenlik” filminden Asiye Dinçsoy ile paylaştı. Oyunculara ödüllerini Salih Güney takdim etti.

Elhih’in başrolünde yer aldığı “Sardunya” aynı zamanda Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü de kazandı. Filmin yönetmeni Çağıl Bocut’a ödülünü İKSV Lale Kart üyeleri adına, çok uzun süredir Lale Kart üyesi olan avukat ve öğretim görevlisi Feyzi Erçin takdim etti.

 

SARDUNYA (GERANIUM)

Yönetmen: Çağıl Bocut

Türkiye / 2021 / DCP / Renkli / 83’ / Türkçe

Senarist: Çağıl Bocut

Oyuncular: İlayda Elif Elhih, Ali Seçkiner Alıcı, Evren Duyal, Zeyno Eracar, Tansu Biçer, Ahsen Eroğlu

On dokuz yaşındaki Defne, üniversite sınavına haftalar kala, babasının beyin kanaması geçirdiği haberini alır ve memleketi Urla’ya dönmek zorunda kalır. Babasının iyileşme süreci, her ikisine de hasarlı ilişkilerini düzeltme fırsatı sunar. Yavaş yavaş bir aile dramının içine çekilen Defne, hasta halasının intiharına tanık olur. İçindeki adalet kavramını sorgularken vicdanı ve özgürlüğü arasında bir tercih yapması gerekir.

film.iksv.org