Teknoloji
Giriş Tarihi : 26-05-2021 16:27   Güncelleme : 26-05-2021 16:27

Mezunlarımız 2021’in En İyi 40 Yaş Altı Bilim İnsanları Arasında

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki lisans ve lisansüstü işletme eğitimi kapsamındaki yayınlarıyla ses getiren haber sitesi Poets & Quants, 2021’in En İyi 40 Yaş Altı bilim insanlarını sıraladı

Mezunlarımız 2021’in En İyi 40 Yaş Altı Bilim İnsanları Arasında

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki lisans ve lisansüstü işletme eğitimi kapsamındaki yayınlarıyla ses getiren haber sitesi Poets & Quants, 2021’in En İyi 40 Yaş Altı bilim insanlarını sıraladı. İTÜ Endüstri Mühendisliği ve İşletme Mühendisliği bölümlerinde (çift anadal, yüksek onur) belgesi sahibi olan mezunumuz Naim Buğra Özel ile İşletme Mühendisliği alanında lisans ve yüksek lisans yapan mezunumuz Oğuz A. Acar 2021’in En İyi 40 Yaş Altı bilim insanları arasında yer aldı.

İTÜ Endüstri Mühendisliği lisansı (2005) ve İşletme Mühendisliği lisansı (2004; çift anadal, yüksek onur belgesi) sahibi olan mezunumuz Naim Buğra Özel ile İşletme Mühendisliği’nde lisans (2005) ve yüksek lisans (2009) derecesi alan Oğuz A. Acar; 2021’in En İyi 40 Yaş Altı Bilim İnsanları listesine Türkiye’den giren iki isim oldular. Sitede mezunlarımızın hikâyesine geniş bir şekilde yer verildi.

Dallas’taki Texas Üniversitesi’nde muhasebe alanında doçent olarak çalışan Dr. Naim Buğra Özel, 2019 yılından beri Wharton İşletme Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulunuyor. Muhasebecilerle ve bankacılarla dolu bir aileden gelen Özel, daha beşinci sınıftayken babası ona “profesör” demeye başladığında bir şekilde üniversite hocası olacağını bildiğini söylüyor.

Özel 2014’te UCLA’den Dekan George W. Robbins Öğretim Mükemmeliyet Ödülü’nü, 2020’de Wharton İşletme Fakültesi’nin Öğretimde Mükemmeliyet Ödülü’nü kazanmış ve 2019’da Jindal İşletme Fakültesi Yılın İdol Öğretim Üyesi Finalisti olmuş ödüllü bir akademisyen.

Araştırmaları Wall Street Journal, Bloomberg ve Harvard Business Review gibi mecralarda yer alan Özel, “Çalışmalarımın çoğu, kurumsal ifşa ve finansman kararlarında işgücü ve vergi ile ilgili konuların ve yasal hususların nasıl devreye girdiğine odaklanıyor. Örneğin makalelerimden birinde analistlerin kazanç beklentilerini gerçekleştirememe tehlikesiyle karşı karşıya kalan firmaların işyeri güvenliğinde nasıl kesinti yaptığı gösteriliyor. Bir diğerinde ise şirketlerin fazla mesai ödemekten kaçınmak için yönetici unvanlarını stratejik olarak kullanma eğiliminde olduklarını görüyoruz,” diyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisansı (2005), İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği yüksek lisansı (2009) mezunumuz Oğuz A. Acar, 2021’in En İyi 40 Yaş Altı akademisyenleri arasında yer alan bir diğer isim.

Dr. Oğuz A. Acar, Londra Şehir Üniversitesi Bayes İşletme Fakültesi’nde pazarlama alanında bir akademisyen. Bu alanda dersler vermenin yanı sıra, Bayes’teki Pazarlama Stratejisi ve İnovasyon yüksek lisans programının da direktörü.

Listede yer alması için onu aday gösteren bazı kişilere göre, Dr. Acar derslerine bazen meditasyonla veya Lego parçalarıyla oynayarak başlar. Ders anlatmaya olan benzersiz yaklaşımına ek olarak, öğrenciler onun derslerini öne çıkaran empatisinden ve tutkusundan da övgüyle bahsediyor. İyi bir araştırmacı olan Acar’ın pazarlama, inovasyon ve davranış bilimlerinin kesişim noktasında yer alan çalışmalarına yapılmış yaklaşık 500 Google Scholar atıfı bulunuyor.

Acar, araştırmalarıyla ilgili olarak, “Yakın zamanda yaptığımız bir keşif, kitlesel fonlamanın sadece paradan ibaret olmadığı, aynı zamanda bağımsız tüketiciler (yani bir firmanın potansiyel müşterilerinin oluşturduğu tüm pazar) için psikolojik boyutları da var,” diyor.

Uluslararası alanda başarılı çalışmalarıyla göz dolduran değerli mezunlarımızı kutluyoruz.

Haberin tamamı için tıklayınız: https://poetsandquants.com/