Eğitim
Giriş Tarihi : 09-06-2021 04:06   Güncelleme : 09-06-2021 04:06

Medeniyet Üniversitesi Rektörümüzden Öğrencilerimize Altın Değerinde Kariyer Tavsiyeleri

Üniversitemizde 2020-2021 Eğitim-Öğretim Döneminde ilk kez açılan Kariyer Planlama Dersi kapsamında, yıl boyunca farklı fakültelerimizden yaklaşık 500 öğrencimize kariyer alanında ufuk açıcı bilgiler verildi

Medeniyet Üniversitesi Rektörümüzden Öğrencilerimize Altın Değerinde Kariyer Tavsiyeleri

Üniversitemizde 2020-2021 Eğitim-Öğretim Döneminde ilk kez açılan Kariyer Planlama Dersi kapsamında, yıl boyunca farklı fakültelerimizden yaklaşık 500 öğrencimize kariyer alanında ufuk açıcı bilgiler verildi. Ders kapsamında öncelikle kariyerle ilgili temel teorik bilgilerin aktarılmasının ardından, öğrencilerimize ülkemizde ve dünyadaki önemli sivil toplum kuruluşları tanıtıldı; kamuda, özel sektörde ve akademideki kariyer imkânları konusunda bilgiler verildi. Ayrıca dersi veren Dr. Öğr. Üyesi Abdülkadir Yeler, öğrencilerimizi kamu ve özel sektörden pek çok önemli isimle de buluşturarak tecrübelerini onlara aktarmalarına imkân sağladı.

Kariyer Planlama Dersinin 4 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşen 12. hafta dersinin konuğu ise Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik idi. Öğrencilerimize “Üniversite Hayatımız ve Kariyer: Geleceğimize Tavsiyeler” başlıklı bir seminer veren Rektörümüz Prof. Dr. Çelik, öncelikle kişinin karakteri, sahip olunan kabiliyet, beceri ve yetkinlikler, içinde bulunulan şartlar ve bu şartların getirdiği artılar ve olumsuzluklar ile dünyanın gelecekteki trendlerini görmenin kariyerin olmazsa olmazı olduğunu belirtti.

Dr. Çelik, İstanbul Medeniyet Üniversitesinin diğer üniversitelerde bulunmayan önemli bir artısının hocalarımızın çok genç ve dinamik olması olduğunu belirtti. Üniversitemizdeki akademisyen yaş ortalamasının 39 olduğunu aktaran Rektörümüz, hoca ve öğrenciler arasındaki bu yaş yakınlığı sayesinde, “Hocalarınıza gittiğinizde sizi daha çok anlayabilecek olan bir kuşakla karşı karşıyasınız.” dedi.

Üniversitemizde görev yapan bütün hocalarımızın titizlikle seçildiğini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Çelik, son 2 yılda 150 akademisyen aldıklarını belirterek bu bağlamda üç temel kritere göre hareket ettiklerini kaydetti: “Hocalarımız ya öğrenciyi seven ve geleceğin Türkiye’si olacak kuşaklar yetiştirme derdinde olmalı ya da kendi disiplininde gece gündüz çalışarak bilimsel keşifler yapmak isteyen, makale ve fikir üreten kişiler olmalı. Bu iki şarta ilaveten yeni kurulan bir üniversite olarak yoğun gündemimizde aktif roller üstlenmeli. Bu şartlardan en az ikisini sağlayan hocaları alıyoruz. Medeniyet Üniversitesi akademisyenleri öğrenciyle ilgili, kendi bilimsel alanıyla ilgili ve idealist süreçlerde yer almak isteyen hocalardır.

Yani buradan mezun olurken hayata çok daha hazır halde mezun olacaksınız. Hayatınızı akademi esaslı kurgulayabilirseniz pişman olmazsınız.” dedi. Ayrıca kariyer süreçlerinde karşılarına çıkan fırsatları kaçırmamak için, “kendi akademik ilginize ve mesleki alanınıza denk düşen, bu işi ciddi tutan insanlarla daha yoğun birliktelikler ihdas edin kendinize. Mesleki kulüp, akademik ilgi ortağı, o ilgi ağını mutlaka güçlü tutun. Bu işler daha öğrencilikteyken usta-çırak ilişkisi ile ilerliyor.” tavsiyesini verdi.

Öğrenim hayatında derslere gösterdikleri hassasiyet ve ciddiyetin öğrencilerimize gelecek kariyerlerinde iş disiplini kazandırdığını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Çelik, “Hayatı düzenli yaşayan arkadaşların başarmaması mümkün değil.” dedikten sonra kariyerde kaderin de bir payı olduğunu belirterek kariyerin bir hırs işine dönüştürülmemesini tavsiye etti ve “Hayatta her yönden dört dörtlük bir insan olma niyetimiz varsa, önümüze düşen hangi kariyer adımı olursa olsun, her durumda kazanırız.” dedi.

“İstanbul’da iyi okuyup İstanbul’u da iyi yaşayın!”

İstanbul’u öğrencilerin kariyer yolculuğunda “ikinci bir üniversite” diyerek nitelendiren Rektörümüz, “İstanbul’da iyi okuyup İstanbul’u da iyi yaşayabilirseniz, İstanbul’un size kazandırdıklarını yarın hayatınızda göreceksiniz.” dedi.

Dr. Çelik, “hayatın merkezini kariyeriniz esasında yaşarsanız; arşive, arkeoloji müzesine, seminere gitmek ve özel sektörden insanlarla tanışmak gibi faaliyetleri hayatınızın keyfi haline getirirseniz artık akademik kariyer noktasında eksik bir şey kalmıyor.” dedi. Bu noktada herkesin kendi kişiliğine uygun olan ve hayatı daha renkli yaşamalarına yardımcı olacak, sevdikleri bir alanı kariyerlerine eklemelerini tavsiye etti. Öğrencilerimizin ilgiyle dinlediği seminerin ardından Rektörümüz gelen soruları cevapladı.  .