Eğitim
Giriş Tarihi : 21-04-2022 00:54   Güncelleme : 21-04-2022 00:54

Medeniyet Üniversitesi Prof. Dr. İbrahim Kalın “Heybemdeki Ömür” Programında Öğrencilerimizle Bir Araya Geldi

Prof. Dr. İbrahim Kalın “Heybemdeki Ömür” Programında Öğrencilerimizle Bir Araya Geldi

Medeniyet Üniversitesi Prof. Dr. İbrahim Kalın “Heybemdeki Ömür” Programında Öğrencilerimizle Bir Araya Geldi

Üniversitemiz Genç İnsan Hakları ve Hürriyeti Kulübü öncülüğünde düzenlenen “Heybemdeki Ömür” isimli söyleşi ve iftar programı kapsamında, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın üniversitemize misafir oldu.

Üniversitemizin Aşık Paşa Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik gerçekleştirdi ve “İstanbul’un bu güzel günlerinde içimiz baharın ümidiyle dopdolu, İstanbul’da bulunanlar olarak hep kendimizi daha şanslı görenlerdeniz.” sözleriyle İstanbul’da okumanın önemine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın, “Heybemdeki Ömür” adlı gençlik söyleşisine başlarken, programın hikayesini de anlatmak istediğini söyledi. Prof. Dr. Kalın, öğrencilerimizden birisinin bir mektupla ve güzel bir Türkçeyle kendisini bu programa davet ettiğini anlatırken, yazılan mektup ve nazik davetten dolayı teşekkür etmek istediğini belirtti. Gençlere hitap eden Prof. Dr. İbrahim Kalın şunları ifade etti:

“Öz Güven Asla Altı Boş Bir Gurura ve Kibre Dönüşmeyecek”

İnsanın kibre kapılmadan öz güven sahibi olması ve başkalarını küçümsemeden öz sevgisine sahip olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Kalın; kimseyi aşağılamadan, kimseden kendisini üstün görmeden kendi yaptığına saygı duymanın önemini vurguladı.

Prof. Dr. Kalın, “Elbette kendimizi seveceğiz, kendisinden nefret eden insanın mutlu olması mümkün müdür? Elbette kendimizi seveceğiz ama bu sevgi başkalarını sevmenin önüne geçmeyecek. Başkalarını küçümsemek anlamına gelmeyecek. Öz güven asla altı boş bir gurura ve kibre dönüşmeyecek. Elbette yaptığımız şeye inancımız ve güvenimiz tam olacak. Tabii öz güven olmadan hayatta hiçbir şey gerçekleştirmemiz mümkün değil. Ama o öz güven asla bizim başkalarını küçümsememiz, aşağılamamız, hafife almamız anlamına gelmeyecek. Elbette öz saygımız olacak. Kendimize bir saygımız olacak. Kendisine saygısı olmayanın başkasına saygısı olmaz. Ama o öz saygı hiçbir zaman başkalarına karşı bir kibre ve saygısızlığa dönüşmeyecek. Bu altın oranı yakaladığımız oranda ‘Kendini bil, kendini bilen Rabb’ini bilir’ ilkesine, hikmetine, sırrına, yakınlaşmamız, ulaşmamız, vasıl olmamız elbette mümkün olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Aklı ve kalbi kullanarak hareket etmenin önemine işaret eden Kalın, “Var olmak ancak ben idrakiyle mümkün olur. Çünkü Arapça’da vücut, varlık kelimesi bulmak ve bulunmak demektir. Ancak bulanlar gerçek manada var olurlar. Bulmak ve bulunmak ise ancak idrak ve şuurla olur, farkındalık ile olur. Aklımızı kullanarak olur. Aklı ve erdemi bir araya getirip iyi bir hayata sahip olduğumuz zaman olur. Dolayısıyla benim bir ömür heybemden sizinle paylaşabileceğim birkaç cümle bundan ibaret.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. İbrahim Kalın’ın konuşmasının ardından Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik kendisine teşekkür etti ve hediye takdiminde bulundu.

Söyleşinin ardından katılımcılarla birlikte iftar programı gerçekleştirildi. Prof. Dr. İbrahim Kalın iftar programının ardından kitaplarını imzaladı ve gençlerle sohbet etti. Samimi bir ortamda gerçekleşen söyleşi ve iftar programı, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.