Eğitim
Giriş Tarihi : 16-01-2022 04:22   Güncelleme : 16-01-2022 04:22

Medeniyet Üniversitesi “Meraklı Çocuklar Atölyesi” Multi-Disipliner Yaklaşımla Girişimci ve Üretken Gençler Yetiştiriyor

“Meraklı Çocuklar Atölyesi” Multi-Disipliner Yaklaşımla Girişimci ve Üretken Gençler Yetiştiriyor

Medeniyet Üniversitesi “Meraklı Çocuklar Atölyesi” Multi-Disipliner Yaklaşımla Girişimci ve Üretken Gençler Yetiştiriyor

Sanayi Teknoloji Bakanlığı’nın desteklediği İstanbul Kalkınma Ajansı Projeleri (İSTKA) kapsamında gerçekleştirilen ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi ile Üsküdar Belediyesi ve Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iştirakleriyle yürütülen ‘Meraklı Çocuklar Atölyesi’ nin Üsküdar’a ve İstanbul’a önemli katkılar yapması amaçlanıyor.

Meraklı Çocuklar Atölyesi kapsamında temel olarak, sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı olan Üsküdar’lı çocukların 21. yüzyıl girişimcilik becerilerini elde etmesi hedeflenmektedir. Çocukların kendi beceri ve potansiyellerini keşfetmelerini sağlayacak, yaratıcılık, üretkenlik ve girişimcilik becerilerini ön plana çıkaracak, özgüvenli ve multi-disipliner yaklaşıma sahip olmalarını temin edecek, 21. yüzyıl girişimcilik becerileri ve geleceğin meslekleri hakkında farkındalıklarını arttıracak uygulamalar ve rehberlik danışmanlığı yapılacaktır.

Bu hedefler doğrultusunda, proje kapsamında çocuklara yapılan testlerin sonucuna göre; yetenekleri yönünde eğitim almaları, ebeveynlerin çocuklarının yeteneklerinin farkında olmaları ve gelecekleriyle ilgili elde edecekleri farkındalık ile çocukları bilinçli bir şekilde yönlendirmeleri amaçlanmaktadır. Çocukların yetenekleri tespit edilerek ve geliştirilerek, girişimcilik ekosistemine katma değer sağlayacak bireyler haline gelmeleri hedeflenmektedir. Ayrıca eğitimde eşitliğin sağlanması adına, sosyo-ekonomik durumu iyi olmayan Selami Ali Mahallesi, Yavuz Türk Mahallesi, Ünalan Mahallesi, Küplüce ve benzeri mahallelerde yaşayan çocuklara, proje faaliyetlerine katılım sürecinde öncelik verilmesi hedeflenmektedir.

Proje kapsamında dünya genelinde kabul görmüş interdisipliner yaklaşımı temel alan STEAM eğitim modeli ile zeka ve atılganlık testlerinin, Meraklı Çocuklar Atölyesi kapsamında entegre edilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda bilgi birikimi oluşturulması ile fiziki, teknik ve teknolojik alt yapının kurulması hedeflenmektedir.

Projenin amaçları doğrultusunda multi-disipliner yaklaşımlı eğitimler, sanat atölyesi, kişisel gelişim ve multimedia eğitimlerinin verilmesi hedeflenmektedir.

Proje ortağı olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi: ölçme değerlendirme aşamasında, veri analizi çalışmalarında ve yayın yapma sürecinde akademisyen kadrosu ile kapsam belirleme faaliyetlerine dâhil olacaktır. Yine ölçme, değerlendirme ve analiz çalışmaları kapsamında gerçekleştirilecek hizmet alımı için uzman akademisyen kadrosu ile hizmet sağlayıcı pozisyonunu üstlenecektir.

Projede iş birliği halinde olduğumuz tüm paydaşlarımıza ve değerli hocalarımıza teşekkür ediyoruz.