Eğitim
Giriş Tarihi : 16-01-2022 04:22   Güncelleme : 16-01-2022 04:22

Medeniyet Üniversitesi “Beş Boyutlu Gelecek” Projesi, İstanbul’daki Gençlerin Mesleki ve Yaşam Becerilerini Artıracak

“Beş Boyutlu Gelecek” Projesi, İstanbul'daki Gençlerin Mesleki ve Yaşam Becerilerini Artıracak

Medeniyet Üniversitesi “Beş Boyutlu Gelecek” Projesi, İstanbul’daki Gençlerin Mesleki ve Yaşam Becerilerini Artıracak

İstanbul Kalkınma Ajansı Proje başvuruları kapsamında desteklenen; İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Sultanbeyli, Sancaktepe Kaymakamlıkları ortaklığında yürütülen ve sivil toplum kuruluşları ile Üsküdar, Ümraniye Sultanbeyli ve Sancaktepe Belediyelerinin iştirakleriyle gerçekleştirilen “Beş Boyutlu Gelecek” projesi İstanbul’un sorunlarına kapsamlı çözümler üretiyor.

Üniversitemiz Sosyopark Merkezinde (Sosyal İş Birlikleri Bölgesi Uygulama ve Araştırma Merkezi) yürütülen “Beş Boyutlu Gelecek” projesi kapsamında, yerel ve mülki amirlerin bir araya geldiği bir toplantı yapıldı. 12 Ocak 2022 tarihinde gerçekleşen “Beş Boyutlu Gelecek Projesi Yerel ve Mülki İdare Bilgilendirme Toplantısı” na; Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Kadıköy Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan, Ümraniye Kaymakamı Cengiz Ünsal, Sultanbeyli Kaymakamı Kemal Şahin, Sancaktepe Kaymakamı Ahmet Karakaya,  Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım ile Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin katıldı.
Gerçekleştirilen toplantıda, projenin genel çerçevesi ele alındı ve projede yer alan kurumların rolleri ile sorumlulukları görüşüldü.

Beş Boyutlu Gelecek Projesi’nin, çok etkin bir şekilde uygulanması ve verimli sonuçlar elde edilmesi konusunda tüm paydaşlar görüşlerini aktararak güçlü desteklerini ifade etti.  

Öğretim Üyemiz ve (Sosyopark) Sosyal İş Birlikleri Bölgesi Uygulama ve Araştırma Merkezi müdürü Doç. Dr. Faruk BAL’ın koordinatörlüğünde yürütülen “Beş Boyutlu Gelecek” projesi; üniversite, yerel ve mülki idare, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör iş birliğinde gerçekleştirilerek; gençlerin içinde bulundukları bölgesel ekosistem sorunları ve toplumsal sistemde yer edinmelerine engel olan unsurları giderip bir koruma alanı geliştirerek, pozitif unsurlar ile donanmalarını sağlayacak beş temel alanda toplumsal düzeylerini arttırmayı hedeflemektedir.

Bu beş temel alan ise; Kişilik-karakter oluşumu ve gelişimi, Yaşam becerileri ve sosyal ilişkilerde gelişim, Akademik ve mesleki gelişim, Bilinç gelişimi, Fiziki ve bedeni gelişim alanlarını kapsamaktadır.

Projenin ana hedefi; iletişime açık, ortak çalışmalar yapabilen, birey, aile ve toplum ilişkilerinde rol üstlenen, toplumsal ihtiyaçlara ehemmiyet veren, öğretmen-aile-arkadaş-çevre ekosistemi içerisinde bilgi ve beceride yetkin, sağlıklı genç nesiller yetiştirmektir.

Projenin hedef kitlesi olarak 15-18 yaş aralığı seçilmiştir. Proje ile aşağıda belirlenen özel amaçlara ulaşılmak istenmektedir:

Gençlerin yaşam becerilerini geliştirmek,
Gençlerin kişilik- karakter oluşumu ve gelişimi, yaşam becerileri, sosyal gelişimi, akademik ve mesleki gelişi, fiziki ve bedeni gelişimlerine katkı sağlamak,
 Ebeveynler ile çocukların birlikte faaliyetler yapma ve birlikte vakit geçirme sürelerini arttırmak,
Gençlerin okul bağlılığı, mesleki ve kariyer gelişimini arttırmak,
Gençlerin madde bağımlılığı, göç ve kentleşmenin yol açtığı zararlı etkenlere karşı daha dirençli hale gelmesini sağlamak,
Gencin aile bireyleri ve toplumla olan bağlarının kuvvetlendirmek,
Esnaf, din görevlileri, muhtar, öğretmen ve idarecilerin gençler ile olan ilişki kalitesini yükseltmek,
Gençlerin öğrenme, eleştirel düşünce ve toplumsal katkı bilincini geliştirmek.

.