Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 06-04-2022 18:50   Güncelleme : 06-04-2022 18:50

Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması Birinci Tur Yarışma Sonuçları Açıklandı!

Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması Birinci Tur Yarışma Sonuçları Açıklandı!

Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması Birinci Tur Yarışma Sonuçları Açıklandı!

T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen 3. Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması’nda Final Turu’na katılmaya hak kazanan takımlar alfabetik sıra ile aşağıda yer almaktadır:

Takımların 02.04.2022 tarihinde Şirinevler yerleşkesinde yapılacak olan Final Turu yarışmalarına katılım saatleri ayrıca ilân edilecektir.

Final Turu’nda aşağıda detayları bulunan dava konusunun esas alınması gerekmektedir.

(A) firması, çeşitli malların satışı ve bunlarla ilgili hizmetlerin sağlanması amacıyla çevrim içi olarak faaliyet yürütmektedir. Sağladığı mal ve hizmetlerin karşılığı olan ücreti de çevrim içi ödeme yoluyla almaktadır. Bu nedenle, (A) firmasına ait sistemlerde çok sayıda kişiye ait ödeme bilgileri kayıtlı bulunmaktadır.

Hacker (H), (A) firmasına ait sistemlere saldırarak çok sayıda müşteriye ait ödeme bilgisini ele geçirir. (H), elde ettiği bu bilgileri kullanarak yüklü miktarda çevrim içi işlem yaparak kendisine maddi kazanç sağlar.
Kendilerine ait olmayan bu işlemleri fark eden müşteriler, polis merkezine giderek suç duyurusunda bulunurlar. Yürütülen soruşturmada, (A) firmasının, teknolojik imkânlar doğrultusunda veri güvenliğini sağlamak için alabileceği bütün önlemleri aldığı ve olayda bir kusurunun bulunmadığı anlaşılmıştır.

Detaylı bilgi için