İstanbul Haberleri
HV
25 ŞUBAT Pazar 20:23

Kırkpınar başpehlivanına 1 milyon lira ödül

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyetin 100üncü yılında 7-9 Temmuz 2023 tarihlerinde Sarayiçi Er Meydanında düzenlenecek 662nci Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivan olacak güreşçiye 1 milyon lira ödül verileceğini bildirdi.

SPOR
Giriş Tarihi : 03-12-2022 22:19   Güncelleme : 03-12-2022 22:19
Kırkpınar başpehlivanına 1 milyon lira ödül

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonunca Balıkesir’de düzenlenen Türkiye Yağlı Güreş Çalıştayına katıldı. Çalıştaya, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu (TGGF) Başkanı İbrahim Türkiş, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kırkpınar Güreşleri Ağası Seyfettin Selim, yağlı güreş düzenleyen belediyelerin başkanları, başpehlivanlar, hakemler ve cazgırlar katıldı. Recep Gürkan, federasyonun yağlı güreşe önemli desteklerde bulunacağına inandığını ve bu yöndeki çalışmalara destek vereceklerini söyledi. Zembili eline alan herkesin yağlı güreşlere katılmaması gerektiğini belirten Gürkan, bunun maliyetleri artırıp dereceye giren pehlivanlara verilen ödülleri de etkilediğini kaydetti.

Recep Gürkan, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni düzenleyen belediye başkanı olarak başpehlivana 50 ya da 100 bin lira ödül vermeyi onuruna yediremediğini ve bunun giderlerden kaynaklandığını belirterek, Niçin böyle yapıyoruz? Çünkü oraya gelene kadar sadece 2022de pehlivan konaklama giderlerine ben 1,5 milyon lira para ödedim. Yolluk ve harcırahlarına da yaklaşık o kadar ödedim, başpehlivana verilecek ödül ve para kalmadı. İbrahim başkanım 2023te gerekli planlamaları yaparak 2024ten itibaren bu kuralların uygulanmaya başlayacağını söyledi. Bunu çok yararlı, başarılı ve saygıdeğer bir çalışma olarak görüyorum.

Yıllardır kurulmasını arzu ettiğimiz, çaba gösterdiğimiz federasyonumuz yeni kuruldu ve ilk çalışması da bu anlamda oldu. 2023 Türkiye Cumhuriyetinin 100üncü yılı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, şehitlerimizin bize emaneti olan bu kutsal vatanda, bayrağımızın gölgesinde kutlayacağımız 100üncü yıl. Muhteşem bir yüzyıl. Cumhuriyetin 100üncü yılında Türkiye Cumhuriyetinin başpehlivanına Edirne Belediyesi olarak 1 milyon lira başpehlivanlık ödülü vereceğiz dedi.

AdminAdmin

YORUMLAR