Eğitim
Giriş Tarihi : 08-07-2021 02:13   Güncelleme : 08-07-2021 02:13

KHAS Yaratıcı Endüstriler Platformu Direktörlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İşbirliği Protokolü İmzaladı

6 Temmuz 2021 tarihinde Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile KHAS Yaratıcı Endüstriler Platformu Direktörlüğü’nün işbirliğinde telif hakları ve mülki faaliyetler konusunda bilgi birikiminin artırılmasına yönelik protokol imzalandı

KHAS Yaratıcı Endüstriler Platformu Direktörlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İşbirliği Protokolü İmzaladı

6 Temmuz 2021 tarihinde Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile KHAS Yaratıcı Endüstriler Platformu Direktörlüğü’nün işbirliğinde telif hakları ve mülki faaliyetler konusunda bilgi birikiminin artırılmasına yönelik protokol imzalandı. 
 
Bu işbirliği protokolü, Bakanlık bünyesinde kurulan Telif Hakları Eğitim Merkezi ve ilgili üniversitelerin fikri mülkiyet hakları, kültür endüstrisi ve kültür politikaları alanlarında araştırma ve geliştirme yapan birimlerinin istişareleri sonucu ortaya çıktı. Kültür Bakanlığı ve KHAS Yaratıcı Endüstriler Platformu Direktörlüğü işbirliği ile imzalanan protokolle ülkemizde telif hakları bilgi seviyesinin artırılması, bu konuda gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerinin genişletilmesi, ülkemizin telif hakları konusunda ihtiyaç duyduğu bilgi ve insan kaynağının yetiştirilmesi hedefleniyor.

Protokol kapsamında fikri mülkiyet ve yaratıcı kültür endüstrileri alanında akademik ve teknik düzeyde ortak çalışmalar yapılması, karşılıklı bilgi ve tecrübe transferi, ortak veri ve kaynak kullanımı, birlikte eğitim ve akademik yayın hazırlanması gibi başlıklarda işbirliği yapılması öngörülüyor.
 
Törene Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ve Rektörümüz Sondan Durukanoğlu Feyiz’in yanı sıra Hacettepe Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Serper, Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Murat Ferman ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar katıldı.