Eğitim
Giriş Tarihi : 06-04-2022 14:58   Güncelleme : 06-04-2022 14:58

KHAS Finans Seminerleri – Dr. Tolga Demir

KHAS Finans Seminerleri - Dr. Tolga Demir

KHAS Finans Seminerleri – Dr. Tolga Demir

KHAS Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü'nün bakımı Finans Seminerleri'nin 5 Nisan konuğu Bilkent Üniversitesi'nden Dr. Tolga Demir oluyor.

Etkinlik dili İngilizcedir.

Özet: Bu konuşmada, özel sektöre geçişin kurumsal inovasyon faaliyetlerini nasıl etkilediğini araştırıyoruz. Özele geçen firmaların inovasyon faaliyetlerini, özele giden bir teklif alan ancak inovasyonla ilgisi olmayan nedenlerle halka açık kalan firmaların inovasyon faaliyetleriyle karşılaştırıyoruz. Patente dayalı ölçütleri kullanarak, özel sektöre geçtikten sonra inovasyon ölçeğinin büyüdüğünü görüyoruz. Özelleşmeden sonraki en önemli yenilikler, özelleşmeden önceki en önemli yeniliklere göre daha yüksek kaliteye sahiptir. Özelleşen firmalar, özelleştikten sonraki yıllarda daha etkili patentler de üretirler. Vekil teorilerinin tahminleri doğrultusunda, sonuçlarımız özel sektöre geçmenin borsaya kayıtlı firmaların inovasyon performansı üzerinde önemli bir pozitif etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kamudan özel sektöre yapılan işlemlerde, bir özel sermaye (PE) firması tarafından satın alınmanın, PE olmayan bir firma tarafından satın alınmaya kıyasla yenilik açısından ek bir performans artışı getirmediğini bulduk.

Konuşmacı Hakkında: Tolga Demir, Eylül 2020'de Bilkent Üniversitesi'ne Maliye Yardımcı Doçent olarak katıldı. Dr. Demir ayrıca Stockholm School of Economics ve İsveç Finans Evi'nde Misafir Araştırmacıdır. Doktora derecesine sahiptir. Stockholm Ekonomi Okulu'ndan Finans alanında. Bilkent'e katılmadan önce, 2018-2020 yılları arasında Sabancı Üniversitesi'nde Finans alanında Yardımcı Doçent olarak çalıştı. Araştırmaları kurumsal finans, girişimci finans, özel sermaye, inovasyon ve kurumsal sosyal sorumluluk konularına odaklanıyor. Kurumsal finans, değerleme, girişimcilik ve risk sermayesi ve özel sermaye konularında lisans ve yüksek lisans düzeyinde dersler vermiştir.

Tarih: 5 Nisan Salı, 17.00 (GMT+3)   Başlık: Going Private and InnovationZoom Meeting ID: 864 5769 4608Zoom Linki: https://us02web.zoom.us/j/86457694608