Gündem
Giriş Tarihi : 10-10-2021 06:42   Güncelleme : 10-10-2021 06:42

Kağıthane Belediyesi :EŞSİZ BEZEMELER BU SERGİDE BİR ARAYA GELDİ

EŞSİZ BEZEMELER BU SERGİDE BİR ARAYA GELDİKağıthane Belediyesi ile Mühür Kültür Sanat Spor ve Eğitim Derneği tarafından ortaklaşa açılan Anadolu Selçuklu Dönemi Eserlerimizin İzinde Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası Bezemeleri Sergisi büyük ilgi gördü

Kağıthane Belediyesi :EŞSİZ BEZEMELER BU SERGİDE BİR ARAYA GELDİ

EŞSİZ BEZEMELER BU SERGİDE BİR ARAYA GELDİKağıthane Belediyesi ile Mühür Kültür Sanat Spor ve Eğitim Derneği tarafından ortaklaşa açılan Anadolu Selçuklu Dönemi Eserlerimizin İzinde Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası Bezemeleri Sergisi büyük ilgi gördü.
Anadolu Selçuklu Dönemi’ne ait Sivas Divriği’nde bulunan Ulu Cami’deki bezemeler, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Fakültesi’nden mezun olmuş öğrenciler tarafından çini, seramik ve cam kumlama sanatı ile tasarlanıp sergilendi. Sapphire Alışveriş Merkezi zemin katında açılan sergide 150 adet eser yer alıyor.Dernek Başkanı Musa Kaynar konuyla ilgili yaptığı açıklamada; ” UNESCO Dünya Mirası listesine giren ilk cami olma özelliği taşıyan Divriği Ulu Camii ve Şifahanesi’nde bulunan ve dünyada örneği olmayan taş kapılardaki bezemelerini sanatla birleştirdik. Vatandaşlarımızı ve özellikle de tarih meraklılarını; kadim şehir Sivas’ımızın tarihi değerlerini görmeye sergimize davet ediyoruz. Desteklerinden ötürü Belediye Başkanımız Mevlüt Öztekin ve tüm gönüldaşlarımıza teşekkür ederiz.” diye konuştu.Kendisi de aslen Sivaslı olan Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin’in açılışını yaptığı sergi 15 Ekim Cuma gününe kadar gezilebilecek.