Eğitim
Giriş Tarihi : 27-08-2021 11:16   Güncelleme : 27-08-2021 11:16

İZÜ ve Harvard University Muslim Chaplain Ortaklığında Uluslararası Program

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Harvard University Muslim Chaplain ortaklığında düzenlenen “Summer School Program on the Islamic Civilization and the Ottomans” başlıklı uluslararası program 1-7 Ağustos tarihleri arasında İZÜ Halkalı Kampüsünde gerçekleşti

İZÜ ve Harvard University Muslim Chaplain Ortaklığında Uluslararası Program

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Harvard University Muslim Chaplain ortaklığında düzenlenen “Summer School Program on the Islamic Civilization and the Ottomans” başlıklı uluslararası program 1-7 Ağustos tarihleri arasında İZÜ Halkalı Kampüsünde gerçekleşti.

İslam Medeniyeti ve Osmanlılar üzerine yoğunlaşan program İngilizce olarak yapıldı. Programa, İngiltere, Birleşik Arap Birleşik Emirlikleri, Kolombiya, Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen uluslararası öğrenciler ile birlikte Türkiye’den öğrenciler de katıldı. Programın katılımcıları arasında lise, üniversite ve doktora öğrencileri ile birlikte iş hayatında çalışan profesyoneller de yer aldı.

Etkinlikte Vakıflar Tarihi, Hadis ve Önemi, Osmanlı Sanatı (Ebru ve Tezhib), Hat Sanatı, İslam Medeniyetinin Büyük Metinleri ve Müslüman Dünya Fikri gibi ders konuları yer aldı. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Amerika Birleşik Devletleri’nden seçkin öğretim üyeleri programda ikişer saatlik seminerler verdi.

Katılımcılar etkinlik boyunca İZÜ Halkalı Kampüsünde konaklarken, programa özellikle uluslararası katılımcılar için, Süleymaniye Camii, Ayasofya Camii, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve Boğaziçi gibi Osmanlı ve İslam Medeniyetini simgeleyen mekanların gezileri dâhil edildi.

Öğrenciler etkinlik sonunda yapılan değerlendirmede programın son derece faydalı, çok çeşitli konulara sahip olarak nitelendirdi. Katılımcılar ayrıca eğitimin kendilerine bilgi-tecrübe edinme ve dostluklar kurma fırsatı verdiğini de ifade etti.