Teknoloji
Giriş Tarihi : 02-12-2021 22:54   Güncelleme : 02-12-2021 22:54

İTÜ İş Dünyası Söyleşilerinin Konuğu Deltav Uzay Genel Müdürü Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu

İTÜ İş Dünyası Söyleşilerinin Konuğu Deltav Uzay Genel Müdürü Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu

İTÜ İş Dünyası Söyleşilerinin Konuğu Deltav Uzay Genel Müdürü Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu

Deltav Uzay Genel Müdürü ve 1991 yılı Uçak Mühendisliği mezunu Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu “Uzay sektörü Türkiye gibi iddialı bir ülke için bir lüks değil stratejik bir gereksinimdir.”

İTÜ İş Dünyası Söyleşileri’nin bu haftaki konuğu Deltav Uzay Genel Müdürü ve 1991 yılı Uçak Mühendisliği mezunu Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu oldu. İTÜ Havacılık EnstİTÜsü iş birliğiyle düzenlenen söyleşide, mezunumuz Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu, Dünyada ve Türkiye’de Uzay Çalışmalarının Yönü’nü ve Türkiye’nin uzay macerasını anlattı.

Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu, 30 yıl sonra yeniden bu kampüste olmak büyük bir keyif olduğunu kendisi için özel bir konuşma olacağını belirten mezunumuz Arif Karabeyoğlu, Uzaya Nasıl Erişilir? Uzaya erişim kabiliyeti olan ülkeler? Türkiye’nin uzay macerası? Roketlerin çalışma prensibi gibi başlıklarda görüşlerini paylaştı.

Türkiye’nin Uzay Macerası

Dünya’da uzay alanında çok önemli bir devrim olduğunu söyleyen Karabeyoğlu, Türkiye’nin 1990’larda başladığı uzay yolculuğunda önemli yol kat ettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan uzay programının iddiali ama ayakları yere basan bir programdır. Belirlenen program doğrultusunda Türk Uzay Ajansı (TUA) kuruldu ve faaliyete geçti.  Milli Uzay Programının hedefleri açıklandı.  İlk hedef’in Ay ‘a iniş projesini oluşturuyor.”

Uzay’ın geleceği için öngörüler

Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu’nun uzay çalışmalarının geleceği hakkında öngörüleri ise şöyle sıraladı; “Kritik teknoloji ve sistemlerin geliştirilmesi, Dünyada rekabet edebilecek komponent teknolojileri, Sürdürülebilir ve rekabetçi fırlatma teknolojileri, Uzay mühendisliği alanında çalışan insan gücü, Eğitim veren üniversitelerin sayı ve kalitesinin arttırması, ARGE ve sistem projelerinin devam etmesi, Türkiye’nin enternasyonal uzay projelerinde yer alması, Türkiye’nin ticari uzay trenini kaçırmaması, Özel sektörün dünyaya satabileceği uzay ürünleri”

Söyleşinin tamamını izlemek için tıklayınız.

DeltaV Uzay Teknolojileri Anonim Şirketi Genel Müdürü

1969 yılında Istanbul’da doğdu.  Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği, yüksek lisan ve doktora eğitimini ise Stanford Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde tamamladı.

2005 yılından bugüne Scaled Composites’de Kaza Soruşturma Kurulu Üyeliği, Stanford Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Bölümü, Kıdemli Araştırma Mühendisliği, Amerikan Havacılık ve Uzay Bilimleri EnstİTÜsü (AIAA) Hibrit Roket Teknik Komite Başkanlığı, Space Ship Two İtki Sistemi Uzman Danışma Kurulu Üyeliği, Savunma Sanayi Başkanı Danışmanlığı, Stanford Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Bölümü Danışman Profesörlük,          Space Propulsion Group Sirketinde Başkan&Teknik Genel Müdür (CTO), Kurucu Ortaklığı yapan Karabeyoğlu, Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyeliği görevine devam etmektedir.

Nisan 2017 tarihinden itibaren DeltaV Uzay Teknolojileri Anonim Şirketi’nde Genel Müdür olarak görev yapmaktadır.

.