Eğitim
Giriş Tarihi : 06-04-2022 18:00   Güncelleme : 06-04-2022 18:00

Gıda Mühendisliği Bölümü Projesine TAGEM’den Destek

Gıda Mühendisliği Bölümü Projesine TAGEM’den Destek

Gıda Mühendisliği Bölümü Projesine TAGEM’den Destek

Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. İbrahim Gülseren yürütücülüğünde hazırlanmış olan “Endüstriyel yan ürünlerden bitkisel protein izolatları üretimi ve bu izolatların pilot ve endüstriyel ölçekte yumuşak şeker üretiminde kullanılması” başlıklı proje T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından desteklenmeye değer bulunmuş olup imzalanmış proje sözleşmesi kurumumuza iletilmiş ve proje yürürlüğe alınmıştır. Proje 20 ay boyunca kurumumuzda yürütülecektir. Projenin endüstriyel ortağı Seluz Kimya Kozmetik Tic. ve San A.Ş. ‘dir.

Proje kapsamında protein içeriği arttırılmış yumuşak şekerleme formülasyonları üretilecek olup başarılı bulunan formüller endüstriyel ölçekte yeniden değerlendirilecektir. Bu amaca yönelik olarak, Bakanlık desteği ile projede protein ürünlerinin yüksek kapasiteli üretimi mümkün olacaktır.

Projede SELUZ ekibinin yanında İZÜ Laboratuvarlar Koordinatör Yrd. Bilal Çakır, aynı zamanda İZÜ Gıda Müh. Bölümü Mezunu ve YL öğrencisi olan Özlem Kısa ve Gıda Müh. Böl. Ar. Gör. Zeynep Saliha Güneş aktif olarak görev almaktadır.