Gündem
Giriş Tarihi : 15-04-2022 01:22   Güncelleme : 15-04-2022 01:22

FİLM GÜNLÜĞÜ RAMAZAN AYI BOYUNCA ŞEHİR EKRANI TV’DE!

FİLM GÜNLÜĞÜ RAMAZAN AYI BOYUNCA ŞEHİR EKRANI TV’DE!

FİLM GÜNLÜĞÜ RAMAZAN AYI BOYUNCA ŞEHİR EKRANI TV’DE!

Sinema eleştirmeni Suat Köçer ile yazar ve senarist Tarık Tufan, ‘Film Günlüğü’ programıyla pek çok film ve yönetmeni mercek altında alıyor. Şehir Ekranı TV’de Ramazan ayı boyunca izleyiciyle buluşan programın ilk bölümünde İranlı yönetmen Mecid Mecidi’nin son filmi Güneş’in Çocukları, ikinci bölümünde ise senarist- yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun Bağlılık Hasan adlı filmi ele alındı.

Yazar ve senarist Tarık Tufan, Güneş’in Çocukları filmi ile ilgili görüşlerini dile getirerek “Biz Mecidi sinemasında çocuklar üzerinde geliştirilen anlatılara, hikâyelere son derece aşinayız. Dolayısıyla filmin daha ilk karesinden itibaren bir Mecidi filmi duygusu insanda oluşuyor. Sinematografik olarak filmi iyi buldum. Sadece Mecidi’nin kendi içinde gelişim kaydettiğini söyleyebilirim. Sadece bunda değil dünya sinemasının da geldiği yeri Mecidi doğru okumuş. Bu film birazcık onu da gösteriyor. Anlatı kendini geliştirdiği için çok iyi bir film” ifadelerini kullandı.

Programın ikinci bölümünde Bağlılık Hasan filmini ele alan Tufan, filmin yönetmeni Semih Kaplanoğlu ile ilgili şu sözleri söyledi:

“Semih Kaplanoğlu’nun kişisel hikâyesinin de filme sirayet ettiği noktalar var. Daha öncesinde çektiği Buğday filminde gıda ve tarım meselesinin dünya üzerinde bir problem teşkil ettiğini ve bunun katlanarak daha çok devam ettiğini gösterdi ve bir distopya kurdu. O distopyanın içinde buğdaya erişmek hayatın kaynaklarına erişmek gibi zaman zaman karamsar duygularını bizlerle paylaştı. Meselesini tartışmayı seven bir yönetmenle karşı karşıyayız. Onun entelektüel arka planı yüksek bir yönetmen olarak söyleyebiliriz. Hem sinemayla hem edebiyatla kurduğu ilişkide bunu görüyoruz.”