Gündem
Giriş Tarihi : 30-03-2022 15:14   Güncelleme : 30-03-2022 15:14

ESKAT, ZOR GÜNLER İÇİN AKREDİTE OLUYOR

ESKAT, ZOR GÜNLER İÇİN AKREDİTE OLUYOR

ESKAT, ZOR GÜNLER İÇİN AKREDİTE OLUYOR

İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi‘ne (ESKAT) “Kentsel Arama ve Kurtarma Akreditasyon Eğitimi” verildi.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Yeşilköy Yerleşkesi’nde gerçekleşen birinci seviye eğitimlerde personelimiz; afet bilinci, Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehditler (KBRN), INternational Search And Rescue Advisory Group (INSARAG) bilgilendirme, ekip oluşumu, sedye bağlama ve ip eğitimi, kentsel arama kurtarma, raporlama ve geri bildirim konularında AFAD eğitmenleri tarafından detaylı bir eğitim aldı.

Eğitim sonrası yapılan enkaz alanı intikal tatbikatına; afet ve acil durum aracı ile birlikte eğitim alan tüm personel katıldı. ESKAT ekibinden tüm personelin eğitimi tamamlandığında uygulamalı olarak sınav yapılacak, başarılı bulunmaları halinde sertifika alarak akredite olacaklar ve hayat kurtaracaklar.

İkinci ve üçüncü seviye eğitimleri, Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleşecek.

ESKAT; Esenler Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı çalışan, afet öncesi, anı ve sonrasında can kaybı ile maddi-manevi kayıpları en aza indirmek için alanında uzman kişilerin yer aldığı arama kurtarma ekibimizdir.

Personelin çoğunluğu “Temel Arama Kurtarma, İlk Yardım, Yangın, KBRN” eğitimlerini tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan profesyonel çalışanlardır. 2011 yılında gerçekleşen Van depreminde görev alarak afetzedelere yardımcı olan ekibimiz, yaptığı tatbikat ve eğitimlerle her geçen gün kendisini daha da güçlendirmeye devam ediyor.

Eğitimlere ve tatbikatlara ilişkin detayları öğrenmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.