Gündem
Giriş Tarihi : 30-07-2021 15:15   Güncelleme : 30-07-2021 15:15

Esenler Belediyesi: MODEL ROKET EĞİTİMİNDE ROKETLER GÖKYÜZÜYLE BULUŞTU

Esenler Belediyesi Şehit Prof

Esenler Belediyesi: MODEL ROKET EĞİTİMİNDE ROKETLER GÖKYÜZÜYLE BULUŞTU

Esenler Belediyesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim Parkı ile Esenler Halk Eğitim Müdürlüğü’nün iş birliğiyle düzenlenen ve 40 saat süren Model Roket İmalat ve Uçuş Eğitimi kursumuz başarıyla tamamlandı.

Esenler Belediyesi olarak, ileride gökyüzünü keşfedecek, uzay teknolojileri geliştirecek gençlerimize destek veriyoruz.

Beş hafta süren eğitimde öğrenciler roketçilik tarihi ve roketlerin çalışma prensiplerini öğrendikten sonra kendi roketlerini imal ederek başarılı bir şekilde ateşleyerek uçurmayı başardı.

Her öğrenci Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAİ) standartlarında S3 paraşüt süreli ve S6 şerit süreli olmak üzere iki adet roket imal etti.

Havacılığa dair öğrencilerdeki merak ve bilgiyi artırmak hedefiyle düzenlenen kurs Esenler’de ilk olma özelliğini de taşıyor.

Kursa 16 yaş üzeri toplam 12 öğrenci katılarak sertifika almaya hak kazandı. Güvenlik önlemleri alınarak yapılan uçuş eğitiminde ise her öğrenci 2 kez gerçek roket motoru kullanarak roketlerini 100-150 metre arası irtifaya kadar çıkarmayı başardı.

Belediyemiz, yaz aylarında gençlerimizin ilgi alanlarına uygun farklı eğitimler düzenliyor ve bu eğitimlere yoğun ilgi oluyor. Yine büyük ilgi gören Yaz Okulu eğitimlerimize de bu yıl büyük bir katılım sağlandı. Eğitimlerimizde 4-15 yaş arasındaki gençlerimize Kur’an-ı Kerîm, Siyer, İlmihal, Adab-ı Muaşeret ve Ahlâk Eğitimleri gibi İslâmî ilimlerin yanı sıra, sanat ve bilim dallarında atölye çalışmaları imkanları sunuldu. Bu eğitimlerimiz hakkındaki haberleri de bu linkten okuyabilirsiniz.