Gündem
Giriş Tarihi : 19-10-2021 12:28   Güncelleme : 19-10-2021 12:28

Esenler Belediyesi: KENT MERKEZLERİ VE DOĞAL ÇEVRE PANELİNİN İKİNCİSİ YAPILDI

KENT MERKEZLERİ VE DOĞAL ÇEVRE PANELİNİN İKİNCİSİ YAPILDI

Esenler Belediyesi: KENT MERKEZLERİ VE DOĞAL ÇEVRE PANELİNİN İKİNCİSİ YAPILDI

“Dönüşümün Öznesi Olarak Kent Merkezleri ve Doğal Çevre” online panelinin moderatörlüğünü İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. M. Ebru Erdönmez Dinçer üstlendi.

Çalışmanın ilk paneli ise “Afet Dönemlerinde Kent Merkezlerinin Kullanımı; Pandemi ve Kamusal Alan” Mart ayında gerçekleştirilmişti.

Esenler Belediyesi Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi tarafından düzenlenen Dönüşümün Öznesi Olarak Kent Merkezleri ve Doğal Çevre online panelinde Prof. Dr. Jale Erzen, “Doğa ve Kültür Bütününde Kent”, Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, “Çatışma ve Süreklilik Alanları Olarak Kent ve Doğal Çevre”, Doç. Dr. Aynur Atmaca Can, “Bahçe Kültürü ve Çiçeklerin Estetiği”, Hatice Kübra Baştuğ, “Türk Bahçeleri ve Özellikle Eski İstanbul Bahçelerinin Karakteristiğini Bir Seçki ile Okumak”, Kemal Gürcan Bal, “İstanbul’un Diğer Sakinleri Sokak Hayvanlarının Gözünden Şehre Bakmak” ve Kazım Saç, “Esenler’de Doğal Çevre Kullanımı ve Prestij Parklar” üzerine konuştu.

Moderatör Prof. Dr. M. Ebru Erdönmez Dinçer’in ve katılımcıların katkılarıyla kent merkezleri ve doğal çevre üzerine değerlendirmeler ve yeni tartışma başlıkları konuşuldu.

Dönüşümün Öznesi Olarak Kent Merkezleri ve Doğal Çevre’nin ilk paneli “Afet Dönemlerinde Kent Merkezlerinin Kullanımı; Pandemi ve Kamusal Alan” ve ikinci paneli “Dönüşümün Öznesi Olarak Kent Merkezleri ve Doğal Çevre”nin makaleleri yine Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi Şehir Yayınları tarafından yayımlanması planlanmaktadır.

Belediyemizin, ilke imza attığı projelerden biri olan “Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi”, şehre dâir kalıcı düşüncelerden yola çıkarak, yenilikçi fikirler üretmek çözüm odaklı olmak amacıyla kurulan akademik bir kadro ile hayata geçirildi.

Akademik bir kadro tarafından üretilen projelerle, adeta ilçenin kentsel dönüşüm üssü olan Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi, insana saygı çerçevesinde Esenler’i şehrin tarihi, kültürel, sosyal ve fiziki dokusu ile bütünleştirerek, İstanbul’un vizyonuna değer katıyor.

Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi’nde geliştirilip uygulamaya konulan projelerle, fiziki olarak Esenler’in İstanbul’a yükselen bir ilçesi olmasına zemin hazırlanırken, aynı zamanda vatandaşlarımızın İstanbul’u daha iyi anlaması da sağlanıyor.

Merkezin faaliyetleri ve yayınları hakkında daha fazla bilgiye bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.