Gündem
Giriş Tarihi : 03-10-2021 01:54   Güncelleme : 03-10-2021 01:54

Esenler Belediyesi: “GÖNÜLLÜ BAHÇIVANLAR” YETİŞTİRİYORUZ

Esenler Belediyesi olarak, tarımsal bilginin kuşaktan kuşağa aktarılması gereken en hayati hazinemiz olduğunun bilincindeyiz ve sadece köylerde değil, şehirlerde de tarım hafızamızın yeni kuşaklara aktarılması için “Gönüllü Bahçıvanlar” eğitim programımızı hayata geçirdik

Esenler Belediyesi: “GÖNÜLLÜ BAHÇIVANLAR” YETİŞTİRİYORUZ

Esenler Belediyesi olarak, tarımsal bilginin kuşaktan kuşağa aktarılması gereken en hayati hazinemiz olduğunun bilincindeyiz ve sadece köylerde değil, şehirlerde de tarım hafızamızın yeni kuşaklara aktarılması için “Gönüllü Bahçıvanlar” eğitim programımızı hayata geçirdik.

Büyükşehirlerde köy hayatından uzak yaşayan çocuklarımızın meyve, sebze, şifalı bitkilerin yetiştirilmesi ve hayvancılık hakkında bilgi vermeye amaçlayan eğitim projemiz sayesinde 2000 gencimizin bu değerli bilgileri edinmesini sağlayacağız.

Bu eğitim projemiz sayesinde geleceğimizin teminatı olan gençlerimize üretimin ve emeğin önemini de aktarırken ata tohumlarımızla ve doğru tarım uygulamalarımıza gıda güvenliği konusunda  bilinç oluşmasını da sağlayacağız.

Esenler Belediyesi’nin önemli eğitimler veren eğitim girişimi Esenler Gençlik Bilgi ve Hikmet Evleri (ESGEV) tarafından düzenlenen projede 200 öğrencimiz yıl boyunca, tüm mevsimlerde, tarım faaliyetlerini canlı deneyimleme ve öğrenme imkanı bulacak.

15 Temmuz Millet Bahçesi’nde yer alan Tohum Tanıtım ofisiyle beraber yürütülecek çalışma sonunda gençlerimiz, toplum için çok değerli olan tarımsal hafızamızı gelecek nesillere aktarabilecek bilgi birikimine ve bilinç olgunluğuna ulaşmış olacak.

Tohum Tanıtım Ofisi sebzelerin, baklagillerin ve diğer tohumdan yetişen türlerin tanıtımı amacıyla cam kavanozlarda yetiştiği ve tohumların üzerinde tanıtıcı bilgilerin yer aldığı olduğu bir çalışmamız.

Eğitim alan gençlerimiz, yıl içerisinde Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden gelen tohumları Atalık Tohum yetiştirme sahamızda yetiştirecek.  Yetişen ürünler yeterli olgunluğa eriştikten sonraysa tohumları alınacak ve bu tohumlar uygun şartlarda saklama altına alınarak gelecek nesillere ulaştıracağımız daha fazla atalık tohum miktarına erişeceğiz.

1- Bitki ve toprağı tanıma

2- Üretim metodlarını öğrenme

3- Hasat faaliyetleri

4- Tohum üretimi

5- Şifalı bitkiler

6- Bahçemizdeki hayvanların bakımı ve hayvancılık hakkında bilgilendirme

***

Gönüllü Bahçıvanlar eğitimimize katılmak veya bilgi almak için belediyemizle iletişime geçebilirsiniz.