Gündem
Giriş Tarihi : 02-07-2021 22:56   Güncelleme : 02-07-2021 22:56

Esenler Belediyesi: FUAT SEZGİN KABRİ BAŞINDA ANILDI

İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof

Esenler Belediyesi: FUAT SEZGİN KABRİ BAŞINDA ANILDI

İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin, vefatının yıldönümünde Esenler Belediyesi Gençlik Bilgi ve Hikmet Evleri öğrencileri tarafından kabri başında anıldı.

Dünyanın önde gelen tarihçilerinden, İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin, vefatının üçüncü yılında Esenler Belediyesi Gençlik Bilgi ve Hikmet Evleri – ESGEV öğrencileri tarafından Gülhane Parkı’ndaki mezarı başında anıldı.

Öğrenciler kabir ziyaretine, bilimler tarihi alanında yaptığı çalışmalarla dünyanın en önemli otoritelerinden kabul edilen Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatını okuyarak başladı. Ardından, kabri başında dua ettiler ve İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi’ni gezdiler.

Bu önemli kabir ziyareti sonrasında, Fuat Sezgin’in hayatını ve başarılarını yakından inceleme imkânı bulan öğrenciler, böylesine büyük bir bilim insanını tanımış olmaktan duydukları memnuniyeti de ifade ettiler.

İslam tarihi, bilim ve teknoloji alanlarında çalışmalar yapan ve Türkiye’nin en önemli akademisyenlerinden Prof. Dr. Fuat Sezgin, 24 Ekim 1924 tarihinde Bitlis’te dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Şarkiyat Enstitüsü’nün İslami Bilimler ve Orientalistik bölümünde görev yapan aynı zamanda Alman Doğubilimci Hellmut Ritter’in öğrencisi olan Sezgin, 9 ve 13’üncü yüzyıllar arasındaki Endülüs ve Abbasi Devletleri’nin yetiştirdiği bilim insanlarının önemli katkılarını inceledi.

1950 yılında Arap Dili ve Edebiyatı’nda ‘Buhari’nin Kaynakları’ isimli doktora tezini bitirdi. 1954’te İslam Araştırmaları Enstitüsü’nde doçent olan Prof. Dr. Fuat Sezgin, 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi etkisiyle üniversiteden uzaklaştırıldı. Prof. Dr. Fuat Sezgin, askeri darbenin ardından 1961’de Almanya’ya gitti. Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunan Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi’nde ilk zamanlarda misafir doçent unvanı ile ders vermeye başladı. 1965 yılında profesörlük unvanı alan Prof. Dr. Fuat Sezgin, 1978’de Suudi Arabistan Kral Faysal Vakfo tarafından İslami Bilimler Ödülü’nü almaya layık görüldü.

1982 yılında Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi’nde Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü’nü kuran Prof. Dr. Fuat Sezgin, üniversite bünyesinde enstitünün müzesini de açtı. Prof. Dr. Fuat Sezgin 30 Haziran 2018 tarihinde İstanbul’da 93 yaşında yaşamını yitirdi ve İstanbul Gülhane Parkı içerisinde yer alan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi önünde yer alan bölüme defnedildi.

4-14 yaş aralığındaki öğrencilerin eğitim hayatına destek sağlayan Esenler Belediyesi Gençlik Bilgi ve Hikmet Evleri – ESGEV, çocuklara uzman öğretmenler gözetiminde ders yapma ortamı sağlıyor. Okul hayatına destek verici faaliyetlerin dışında kültürel etkinliklerin de yer aldığı ESGEV, geleceği emanet ettiğimiz çocuklarımıza bilgi dünyasının kapılarını aralıyor.

ESGEV’de öğrencilerimiz uzman öğretmenler gözetiminde ders yapma ortamına kavuştukları gibi; internet, sinema, edebiyat, satranç, müzik, gezi kulübü gibi çeşitli kulüpler bünyesinde sosyal ve kültürel aktivitelere de katılabiliyorlar. ESGEV’de sinema salonu, kafeterya, kütüphane ve sanat atölyesi de yer alıyor.

ESGEV ile her yıl 40 bine yakın öğrencinin eğitim hayatına destek oluyoruz ve daha iyi bir eğitim almaları için önemli etkinlikler düzenliyoruz.