Gündem
Giriş Tarihi : 14-07-2021 02:55   Güncelleme : 14-07-2021 02:55

Esenler Belediyesi: 15 TEMMUZ ANISINA YÜREKLERİMİZ VE BİLEKLERİMİZ BİRLEŞTİ

Gençlerimizin bileklerinin gücünü ortaya koyarak dostça bir rekabet içinde yarıştıkları bilek güreşi turnuvası aynı zamanda 15 Temmuz şehitlerimizin anısına gençlerimizin yüreklerini ve bileklerini bir araya getirdikleri manevi bir anlam da taşıyordu

Esenler Belediyesi: 15 TEMMUZ ANISINA YÜREKLERİMİZ VE BİLEKLERİMİZ BİRLEŞTİ

Gençlerimizin bileklerinin gücünü ortaya koyarak dostça bir rekabet içinde yarıştıkları bilek güreşi turnuvası aynı zamanda 15 Temmuz şehitlerimizin anısına gençlerimizin yüreklerini ve bileklerini bir araya getirdikleri manevi bir anlam da taşıyordu.

“Bileğine Güvenen Gelsin!” sloganıyla yapılan turnuvada bilgi evi öğrencileri güçlerini yarıştırdı. Kıyasıya mücadelelere sahne olan heyecan dolu turnuvada öğrenciler çekişmeli ve heyecanlı müsabakalara imza attılar.

Esenler Stadyumu’nda yapılan turnuvada birinciliği Cahit Zarifoğlu Bilgi Evi alırken, ikincilik Mehmet Akif İnan Bilgi Evi’nin, üçüncülük ise Sezai Karakoç Bilgi Evi’nin oldu. Turnuvanın ardından dereceye giren öğrencilere madalya ve kupaları takdim edildi.

Olimpiyatlarda ve uluslararası spor organizasyonlarında güreş dalında halkımıza büyük gururlar yaşatan güreşçilerimizin de bu spora ilk defa okul yıllarında bilek güreşiyle başladığını hatırlayarak, genç bilek güreşçilerimiz arasından ileride ülkemize Olimpiyat madalyaları kazandıracak sporcuların çıkmasını umuyoruz ve tüm gençlerimize başarılar diliyoruz.

Dünyada giderek daha çok sayıda insanın ilgisini çeken ve dünya çapında turnuvaları düzenlenen bilek güreşinin aynı zamanda Olimpiyat Oyunları içinde de yer alması planlanıyor.
100’den fazla ülkede artık resmi bir federasyonu olan bilek güreşinin geniş bir izleyici kitlesi ve profesyonel sporcuları da bulunuyor.

Tarihteki en eski spor müsabakalarından biri olarak bilinen bilek güreşinin, tüm dünyanın ortak spor ve dostluk karşılaşmaları olarak binlerce yıldır devam eden geleneksel Olimpiyat Oyunları’nda yer almaması ise büyük hayal kırıklığı yaratıyordu.

Eğer pandemi nedeniyle 2020’da Tokyo Olimpiyatları iptal edilmemiş olsaydı, engelli sporcular için bilek güreşi dalı da Olimpiyat Oyunları’na resmen dahil edilecekti. Bilek güreşi federasyonları bu sporun, sonraki senelerde düzenlenecek Olimpiyatlar için ana spor dallarından biri olarak oyunlara dahil edilmesi için yoğun baskı yapmaya devam ediyor.