Eğitim
Giriş Tarihi : 16-12-2021 20:32   Güncelleme : 16-12-2021 20:32

Endüstriyel Tasarım Bölümümüz “Birebir” Sergisiyle Design Week Türkiye’de

Endüstriyel Tasarım Bölümümüz "Birebir" Sergisiyle Design Week Türkiye'de

Endüstriyel Tasarım Bölümümüz “Birebir” Sergisiyle Design Week Türkiye’de

Endüstriyel Tasarım Bölümümüz, T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonu ile bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Design Week Türkiye kapsamında 17-18 Aralık 2021 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde pandemi dönemi işlerini sergiliyor.

“Birebir” kavramı etrafında kurgulanan sergide 2020-2021 dönemi mezuniyet projeleriyle, aralarında Anadolu Kültürel Girişimcilik, Cemer Oyun Ekipmanları ve Rezan Has Müzesi gibi tasarım ortaklarıyla yürütülen projelerden bir seçki yer alacak.

Endüstriyel Tasarım Bölümümüzün öğretim görevlileri tarafından kurgulanan serginin manifestosu şöyle:

Biz KHAS Endüstriyel Tasarım Bölümünde insan ihtiyaçlarına, çocuklara, detaylara, yüzeylere, malzemelere, teknik donanıma, strüktüre, renklere, ağaçlara, yapraklara, ağacın yaş halkalarına, karınca yuvasına, araba tekerleklerine, birebir ölçekte yakından olduğu haliye bakıyor ve öyle tasarlıyoruz.

Böylece hayatı daha yakından, derinden gözlemliyoruz, tüm bu izlenimleri tasarım süreçlerine aktarabiliyoruz. Birebir ölçekte araştırıyoruz, gözlemliyoruz, hayal ediyoruz, eskizliyoruz, çiziyoruz ve modelliyoruz.

“Bir kettle, bir scooter, ya da bir buzdolabı en baştan 1/1 hayal ederek tasarlanabilir mi?”

Üzerinde çalıştığımız pek çok konuyu 1/1 ölçekte çizebiliriz. Bu, bize tasarımımızı çevresi ve kullanıcısı ile kısa sürede ve en gerçekçi şekilde ilişkilendirme imkânı verir.

Özellikle bilgisayar ekranındaki çizimlerde yaşanan boyutsal algı engelini aşmak ve projelerin ölçüsel kararlarını kısa sürede olgunlaştırmak için tasarım sürecinin en başından itibaren taslakları 1/1 ölçekte değerlendiriyoruz.

Taslak çizimleri gibi, 3D modellemeler de birebir çalışılabilir. Yöntem basit:

– Ortografik çizimlerinizde görünüşlere 1 metrelik bir referans çizgisi ekleyin.

– Projeksiyon cihazını, tıpkı bizim bu sergide yaptığımız gibi, referans çizgisi gerçekten 1 metre boyunda olana kadar duvardan uzaklaştırın.

– İşte, artık 1/1, ölçeksiz evrendesiniz. Görüntüyü büyük bir kâğıt üzerine projekte ederek bilgisayar ekranındaki çizgileri analog yöntemlerle yorumlamak da mümkün.

Şimdi sizi Birebir deneyimine davet ediyoruz.

Keyifli Seyirler Dileriz!